Po náhlém obratu české zahraniční politiky směrem k Pekingu v roce 2014 se toužebně očekávaným čínským investicím dostalo ze strany českých oficiálních míst − bez ohledu na skutečné výsledky − masivní propagandistické podpory až na hranici humbuku. Předchozí ročníky Čínského investičního fóra provázela vždy trochu přetažená mediální ofenziva. Tento týden nicméně proběhl další ročník investičního fóra spíše v režimu tutlání. Jednání byla neveřejná, prý kvůli "otevřeným diskusím". Otevřeným možná, ne však směrem k veřejnosti.
Hlavním čínským hostem byl Liou Jün-šan, člen všemocného Stálého výboru Politbyra ÚV KS Číny, který má v čínském vedení na starosti ideologii a propagandu. V čínské mocenské hierarchii je na pátém místě. O návštěvě jednoho z nejmocnějších mužů Číny se česká veřejnost dozvěděla až po jeho příletu. Mezitím se v pondělí setkal s předsedou sněmovny Hamáčkem v Mladé Boleslavi na jednání, které nezmiňoval Hamáčkův oficiální kalendář, ani sněmovna, ani aktuality na stránkách ČSSD. Na dotaz Českého rozhlasu uvedl Hamáček, že s Liouem jednal o hospodářské spolupráci. Podle čínského rozhlasu se jednání týkalo "zlepšování přátelského čínsko-českého veřejného mínění". Vzhledem k portfoliu čínského hosta je to vysvětlení pravděpodobnější.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru