Už při vkročení do letenského bytu fotografa Tomáše Třeštíka, v němž žije se svou ženou Radkou a dvěma dětmi, je znát jeho slabost pro design a zajímavé sběratelské kousky. Obecně má věci rád a s oblibou se jimi obklopuje. Je tak naprostým opakem své ženy, která jich preferuje co nejméně. Na první pohled je ale vidět, že v tomto aspektu má Tomáš doma převahu. Zdi bytu, který využívá i jako ateliér, zdobí barevné obrazy a nápisy, jednu stěnu zabírá knihovna, další DVD s filmy a vinylové desky. Sám sebe nazývá shromažďovatelem.

Sbírá knížky o fotografii, což vzniklo už při jeho studiu na FAMU. "Vyrostl jsem v rodině, kde se knihy cenily a kladli jsme na ně důraz. Také jsem s focením začal v době, kdy nebyl internet, takže některé mám už dlouho," vysvětluje.

Dřív sbíral i staré hodinky. "Bavilo mě na tom to, že jsem je musel hledat a bylo složité se k nim dostat. To knihy jsou spíš spotřební zboží." Když jednou všechny domácí publikace rozprostřel po podlaze, zabíraly 8 x 11 metrů a vážily 820 kilogramů, i když teď už to bude určitě víc, neboť knihovna se u Třeštíků stále rozrůstá. V jejích horních policích vidíme staré barevné televizory, jež jednu dobu fotograf sbíral. "Byla to jen taková legrácka, bavil mě jejich retrodesign. Občas se z nostalgie ještě po nějakém podívám."

Tahle sbírka souvisí i s jeho zálibou ve filmech. Protože se do kina, kam dřív často chodil, s dětmi už tolik nedostane, začal si snímky kupovat na DVD. V době internetu je to až neobvyklé, ale fotograf pro to má vysvětlení. "Neumím stahovat a nebaví mě se dívat na filmy na počítači, jsem takový klasický filmový divák." Zpětně si kupuje i snímky, které už viděl. "Taky sbírám soundtracky na vinylech z doby, kdy film vyšel do kin, tedy ty staré, ne ty reedice."

Zajímá ho i vizuální kultura ulice a typografie. Bílé stěny bytu oživují všelijaké nápisy, i z dětství. "Mám cedule cukrárna, kavárna, nápis z obchodu…"

Co se týče módy, Tomáš Třeštík ujíždí na teniskách, má jich asi 40 párů. Jinak se oblečením příliš nezabývá. Jeho styl se proměnil z barevného na jednoduchý. "Nejčastěji nosím černá, šedivá a bílá trika bez nápisů. Nemám rád komplikované věci, přičemž upřednostňuji prověřené ikonické kousky."

Bez čeho se v posledních dnech neobejdu

jarvis_59708e5f498e27acf22ad415.jpeg
Foto: Matej Slávik

PERO: Zapisuji si poznámky ručně. BRÝLE: Podobné nosil Steve McQueen. LEICA: Foťák, se kterým teď hodně fotím. KNIHA: Je pro mě symbolem mého sbírání knih. Je o fotografických publikacích a jsou v ní zobrazené ty ikonické z doby, kdy vyšly. PÁSEK: Je od Ondry Šímy a je pro mě důležitý, protože jsem hubený a padají mi kalhoty. HRNEK: Je z charitativní akce od jednoho z mých nejlepších kamarádů, Pasty Onera. SLUCHÁTKA: Když jsem sám, tak z nich poslouchám oblíbenou hudbu. VINYL: K filmu Le Mans, mám rád tu dobu. STATIV: Speciální obrovský stativ, dosáhne až do tří metrů. Denně ho používám. FOTOAPARÁT: Fotím jím drtivou většinu věcí. METR: Pořád někde něco měřím, věším obrazy, přendávám věci, používám ho i při focení. DVD ZVĚTŠENINA: Symbol mé sbírky DVD a je to film, který ze mě udělal fotografa. KARABINA: Dostal jsem ji kdysi dávno od přítelkyně Báry a už asi 15 let na ní nosím klíče. ODPALOVAČ BLESKŮ: Další z věcí, které mám jako fotograf denně v ruce. ŽIDLIČKA: Je symbolem toho, že mám rád nábytek a design. Jde o zmenšeninu těch, které mám doma. Dlouho jsem po ní toužil, a než jsem si ji pořídil, koupil jsem si tuto miniaturu. REPRODUKTOR: Když fotím, rád poslouchám hudbu a tenhle repráček si beru s sebou. TENISKY: Limitovaná edice od Nike, nemá je moc lidí.

Produkce a styling: Symona Půhonná