Když se tento týden ministři zahraničí členů Evropské unie začali − už pokolikáté − dohadovat, jak zastavit, či alespoň omezit proud uprchlíků od libyjských břehů na sever, mohli si být jisti pouze jedním: nemají po ruce žádné zázračné, natožpak okamžité řešení. Cynici by zavrčeli: Což tak nenechat pohraniční lodě a plavidla humanitárních organizací lovit imigranty z vln, zavřít oči a počkat, až zprávy o počtech utopených odradí ty desetitisíce směřující do Evropy? Nejenže by to odporovalo úctě k lidskému životu i platným mezinárodním dohodám o poskytování azylu a o pomoci na moři, hlavně by to však nefungovalo, dokud by emigranti z Afriky měli byť i malou naději, že část z nich dorazí do cíle. Jedna změna by nastala určitě: pašeráci by zvedli své ceny.

Tak jaké jsou jiné možnosti? Mezi severním a jižním pobřežím Středomoří nelze opakovat to, co dokázala kancléřka Merkelová na jaře před dvěma lety, když vyjednala s tak nepříjemným a nepohodlným partnerem, jako je turecký prezident, že udělá to, co by jako hlava státu měl udělat sám od sebe. Totiž zajistit kontrolu hranic, především na těch proti řeckému pobřeží. Kancléřka ani přitom nemusela nahlas odtroubit svou předchozí "vítací" politiku.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru