Při čtení zpráv o dalším teroristickém útoku, který měli spáchat islamisté, se do hlavy vkrádají znepokojivé otázky. Jednalo se vážně o teroristický útok? Byli útočníci muslimové? Může být muž v arabském obleku, který právě vešel do kavárny, další terorista? Poslední otázku samozřejmě nikdo nepoloží. Dokonce si přejeme, aby nás vůbec nenapadla. U spousty lidí se však pod vlivem posledních událostí a způsobu jejich medializace někde v podvědomí skrývá.

Prokletí záměny podmíněných pravděpodobností (fallacy of the transposed conditional) pronásleduje lidstvo od nepaměti. Uvědomit si zásadní rozdíl mezi pravděpodobností, že konkrétní osoba je terorista, jestliže je muslim (platnosti hypotézy za předpokladu získání dat), a pravděpodobností, že daná osoba je muslim, jestliže je terorista (získání dat za předpokladu platnosti hypotézy), je stále pro jistou část naší společnosti problém.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru