Pracuji pro něj, protože takové konexe jako on nikdo jiný nemá," říká jedna ze spolupracovnic letní školy pro zahraniční vysokoškolské studenty s názvem European Centre for Career Education. V těchto dnech se jí účastní i stovka pečlivě vybraných čínských studentů, kteří později zamíří na stáže do řady prestižních evropských firem. Tomáš Hülle, její zakladatel, je pronikavě inteligentní dvaatřicátník, jehož pracovní zkušenosti znervózňují i o generaci starší kolegy.

Z Hülleho vystupování je patrné, že by obstál při audienci u šlechtického dvora, ale zvládl by i seznamovací kolečko o 24 kalíšcích silné pálenky, jaké absolvoval při své první návštěvě Číny. Jednou z jeho specialit jsou profesní sítě, na nichž začal pracovat už jako student Masarykovy univerzity v Brně.

Dnes je Tomáš Hülle prezidentem Česko­-čínského podnikatelského fóra, rozhodcem jedné z největších světových obchodních arbitrážních komisí se sídlem v Pekingu, ale také osobností, jež o svých zkušenostech dokáže hovořit zcela civilním tónem. Pokud se o "profesionálních networkerech" dá s mírnou nadsázkou říct, že toho sami mnoho nevytvoří a jejich hlavním prodejním artiklem je věta "Víte vy, koho já znám?", Tomáše Hülleho na akcích určených k navazování obchodních kontaktů předcházejí výsledky jeho práce.

Tomáš Hülle (32)

Je zakladatelem European Centre for Career Education a prezidentem Česko­-čínského podnikatelského fóra. Přednáší v Institutu ekonomických studií při Univerzitě Karlově v Praze, působil na Arizona State University v USA, na John Marshall Law School, ale i na vysokých školách v Číně včetně Peking University a Tsinghua University. Je členem řady mezinárodních expertních neziskových organizací, v minulosti pracoval v prestižních světových právních firmách. Byl generálním ředitelem First Eastern Co., vedl právně­-obchodní analýzy v Hospodářských novinách a časopisu Ekonom. Tomáš Hülle je spoluautorem několika knih a autorem množství akademických textů.

Jak se mladý právník se zkušeností s novinařinou stane odborníkem na česko­-čínské vztahy? Jste sinolog amatér?

Nejsem. Ale zhruba před osmi lety jsem se ocitl na kariérní křižovatce. Nezávisle na sobě jsem se seznámil se dvěma vysoce postavenými Číňany. První byl poradcem pro mezinárodní spolupráci předsedy šanghajské rozhodčí komise, ten druhý profesorem, který se na brněnské Masarykově univerzitě snažil budovat vztahy s domovskou univerzitou v Číně. Právě s ním jsem dělal rozhovor. Nikdo se o něj a jeho zájmy příliš nestaral, a tak jsem s ním trávil čas já. S oběma pány jsem se spřátelil a záhy jsem od nich dostal dvě pozvánky do Číny.

První cesta byla soukromá, anebo už jste si jel prověřit pracovní příležitosti?

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se