Hranice toho, co je ve středoevropské politice možné, se posouvají. Polská vládní strana mění způsob jmenování soudců tak, aby nad ním mělo plnou kontrolu ministerstvo spravedlnosti. A současný Nejvyšší soud, poslední kontrolní orgán, na který vládní strana nemá vliv, chce personálně obměnit úplně celý.

Maďarsko zase až pod nátlakem minulý týden zrušilo vládní propagační kampaň, která měla za cíl pošpinit amerického miliardáře a filantropa George Sorose a využívala antisemitské prvky podobné těm, kterými v meziválečném období podněcoval nenávist k Židům režim Miklóse Horthyho. Toho maďarský premiér Viktor Orbán zařadil v červnovém projevu k nejinspirativnějším maďarským státníkům.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Maďarsko vytvořilo středoevropský model přechodu k neliberální demokracii.
  • S nadšením je teď následují Poláci.
  • Češi mohou být další na řadě.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru