Samozvaný prezident separatistické Doněcké republiky Alexandr Zacharčenko (na snímku) prohlásil, že na území současné Ukrajiny vznikne nový stát s názvem Malorusko. Slovo Ukrajina se prý zdiskreditovalo. Hlavním městem bude Doněck a Kyjevu zůstane jen status kulturní památky. Zprávu přinesly všechny hlavní zpravodajské servery, včetně těch světových. Experti začali spekulovat, zda to není vychytralý pokus o změnu současného stavu a opuštění minských dohod. Přitom Zacharčenko je mistrem podobných výroků, loni touto dobou sliboval dobýt Kyjev a následně dojít až do Londýna. Svou nynější iniciativu nekonzultoval nejen s Moskvou, ale ani se sousedním vzbouřeneckým Luhanskem, který se od ní obratem distancoval. Ale načasování není špatné, v okurkové sezoně se toho média ráda chytí.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru