Samozvaný prezident separatistické Doněcké republiky Alexandr Zacharčenko (na snímku) prohlásil, že na území současné Ukrajiny vznikne nový stát s názvem Malorusko. Slovo Ukrajina se prý zdiskreditovalo. Hlavním městem bude Doněck a Kyjevu zůstane jen status kulturní památky. Zprávu přinesly všechny hlavní zpravodajské servery, včetně těch světových. Experti začali spekulovat, zda to není vychytralý pokus o změnu současného stavu a opuštění minských dohod. Přitom Zacharčenko je mistrem podobných výroků, loni touto dobou sliboval dobýt Kyjev a následně dojít až do Londýna. Svou nynější iniciativu nekonzultoval nejen s Moskvou, ale ani se sousedním vzbouřeneckým Luhanskem, který se od ní obratem distancoval. Ale načasování není špatné, v okurkové sezoně se toho média ráda chytí.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru