Událostí tohoto týdne bude čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Ačkoliv se žádná změna měnové politiky nečeká, tisková konference po zasedání přiláká veškerou pozornost trhu. Protože, jak už to v měnové politice bývá, slova předcházejí činům.

Analytici a obchodníci na finančních trzích budou z projevu guvernéra Draghiho odezírat jakýkoliv náznak připravovaného konce programu nákupu aktiv a budoucího směřování politiky ECB. Někteří, ale zdaleka ne všichni, spekulují, že už ve čtvrtek se ECB vzdá svého slibu zvýšit objem nákupu aktiv, pokud dojde ke zhoršení ekonomických vyhlídek či finančních podmínek na trhu. Druhou část slibu, že za výše zmíněných okolností program nákupu aktiv prodlouží, si banka ještě nechá "v záloze".

V každém případě se ale ECB snaží trh na blížící se změny připravit. Otázkou zůstává, zda si počká na září a seznámí trh s celým plánem na ukončení programu, nebo první indicie vypustí už ve čtvrtek. I kdyby se tak ale stalo, je možné, že by to evropskými dluhopisy ani eurem příliš nezahýbalo. Trh je už na blížící se změny připraven. Sílu vyvolat viditelnější reakci by tak mělo jen nečekaně optimistické vyjádření plné důvěry v silné oživení evropské ekonomiky a inflace nebo náznak plánu vybočujícího ze současných očekávání trhu.