Organizace Human Rights Watch, sledující dodržování lidských práv, obvinila Irák, že východně od nedávno dobytého Mosulu zřídil kárný tábor, do nějž sváží rodinné příslušníky údajných bojovníků Islámského státu. Podle HRW jde o nepřípustný kolektivní trest, neboť v táboře jsou převážně ženy a děti, které se ničeho nedopustily a ani nejsou z ničeho obviněny. Ochránci lidských práv uvádějí, že do tábora bylo už deportováno na 170 rodin, přičemž nejméně deset lidí při transportu či po příjezdu zemřelo, většinou následkem dehydratace. Lama Fakih, zástupce ředitele HRW pro Blízký východ, označil zřizování takovýchto táborů, jejichž existenci irácké úřady nepopírají, za válečný zločin a poukázal na to, že podobné kroky podkopávají snahy o obnovu normálního života na územích donedávna obsazených Islámským státem.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru