Sedm let již se píší hlavní kapitoly příběhu o Viktorii Plzeň v roli velikána českého fotbalu. A nabízí se otázka, zda budou stránky klubové kroniky zdobeny pomyslným zlatým lemováním ještě dlouhá léta, nebo zda veškerý luxus jednoho dne zmizí a mistr kronikář se opět vrátí k černé tuši.

Mnozí z plzeňských fanoušků samozřejmě vycházejí z předpokladu, že Viktoria bude českému fotbalu vévodit a evropskými poháry brouzdat navěky. Majitel klubu Tomáš Paclík v roce 2013 projevil racionálnější pohled. To když na otázku, zda Viktoria Plzeň může fungovat jako protiváha pražské Sparty třeba dvacet třicet let, odvětil: "To určitě ne. Jsme regionální klub a nechceme si hrát na nic jiného. Užíváme si důstojné role v evropských pohárech, ale nemyslím si, že to lze udržet dlouhodobě."

Od doby, kdy to Paclík vyřkl, už nějaký čas uplynul, v mezidobí si Plzeň připsala druhý start v Lize mistrů, celkem třikrát už se prezentovala též v základní skupině Evropské ligy. A zapsala si i další domácí tituly, úhrnem již čtyři. Těší se také z vylepšeného zázemí, především z moderního stadionu, na který významně přispělo město i státní dotace.

Pohled do účetnictví

◼ V únoru 2017 byla do obchodního rejstříku vložena listina podepsaná Adolfem Šádkem, ředitelem Viktorie Plzeň, nazvaná Návrh rozdělení hospodářského výsledku. Zmiňuje tyto údaje z účetní závěrky za období od 1. 7. 2015 do 30. 6. 2016: - vlastní kapitál 5 014 033,05 Kč - rezervní fond 0 Kč - neuhrazená ztráta z minulých let 31 140 554,32 Kč - nerozdělený zisk z minulých let 46 398 258,95 Kč
◼ Šádek dále uvádí, že zmíněné účetní období skončilo ztrátou ve výši 19 600 561,34 Kč. Tato suma byla připočtena k dosavadní neuhrazené ztrátě z minulých let.

Nicméně trenér Pavel Vrba, který se nyní do klubu vrací po tříleté pauze, dobře ví, jak se věci mají. "Klub není v situaci, že by mohl na poháry čekat rok a půl. A já současné nároky akceptuji," zmínil v rozhovoru pro MF Dnes. Podstata věci tkví v tom, že aby Viktoria Plzeň mohla držet rozpočet a s tím související kvalitu kádru na současné úrovni, musí si na to vydělat v evropských pohárech.

"Pro sport je z hlediska struktury zastoupení různých firem v Plzni příhodná situace, ale samo o sobě to nestačí," glosoval situaci Viktorie před časem Daniel Křetínský, majitel Sparty. Bylo to ještě v éře prvního Vrbova působení v klubu, a proto Křetínský také podotkl: "Viktoria má kvalitní sportovní vedení a to jí umožňuje žít z toho, co si vydělala fotbalem, z příjmů z evropských pohárů. To je ideál, to by si přál každý klub včetně Sparty. Jenže na druhou stranu je to model, na který nelze sázet. Protože abyste klub udrželi na stabilní úrovni, museli byste hrát Ligu mistrů prakticky pravidelně."

Po majiteli klubu se slehla zem

Příběh velké a mocné Plzně, do té doby ryze provinčního klubu, co se někdy v lize udržel a jindy zase sestoupil, lze pro větší dramatický efekt odstartovat sdělením, že na počátku všeho byl vlastně únos. To když se 22. května 2010 beze stopy ztratil Miroslav Kříž, tehdejší majitel klubu. Kdosi ho vylákal z restaurace Chagall's na pražském Starém Městě, usadil ho do auta a odvezl neznámo kam. Pak už se po něm slehla zem. Spekulace, zda v pozadí únosu figurovaly spory o majetek či snad podnikatelovy dluhy, nebyly dodnes uspokojivě objasněny.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru