Sedm let již se píší hlavní kapitoly příběhu o Viktorii Plzeň v roli velikána českého fotbalu. A nabízí se otázka, zda budou stránky klubové kroniky zdobeny pomyslným zlatým lemováním ještě dlouhá léta, nebo zda veškerý luxus jednoho dne zmizí a mistr kronikář se opět vrátí k černé tuši.

Mnozí z plzeňských fanoušků samozřejmě vycházejí z předpokladu, že Viktoria bude českému fotbalu vévodit a evropskými poháry brouzdat navěky. Majitel klubu Tomáš Paclík v roce 2013 projevil racionálnější pohled. To když na otázku, zda Viktoria Plzeň může fungovat jako protiváha pražské Sparty třeba dvacet třicet let, odvětil: "To určitě ne. Jsme regionální klub a nechceme si hrát na nic jiného. Užíváme si důstojné role v evropských pohárech, ale nemyslím si, že to lze udržet dlouhodobě."

Od doby, kdy to Paclík vyřkl, už nějaký čas uplynul, v mezidobí si Plzeň připsala druhý start v Lize mistrů, celkem třikrát už se prezentovala též v základní skupině Evropské ligy. A zapsala si i další domácí tituly, úhrnem již čtyři. Těší se také z vylepšeného zázemí, především z moderního stadionu, na který významně přispělo město i státní dotace.

Pohled do účetnictví

◼ V únoru 2017 byla do obchodního rejstříku vložena listina podepsaná Adolfem Šádkem, ředitelem Viktorie Plzeň, nazvaná Návrh rozdělení hospodářského výsledku. Zmiňuje tyto údaje z účetní závěrky za období od 1. 7. 2015 do 30. 6. 2016: - vlastní kapitál 5 014 033,05 Kč - rezervní fond 0 Kč - neuhrazená ztráta z minulých let 31 140 554,32 Kč - nerozdělený zisk z minulých let 46 398 258,95 Kč
◼ Šádek dále uvádí, že zmíněné účetní období skončilo ztrátou ve výši 19 600 561,34 Kč. Tato suma byla připočtena k dosavadní neuhrazené ztrátě z minulých let.

Nicméně trenér Pavel Vrba, který se nyní do klubu vrací po tříleté pauze, dobře ví, jak se věci mají. "Klub není v situaci, že by mohl na poháry čekat rok a půl. A já současné nároky akceptuji," zmínil v rozhovoru pro MF Dnes. Podstata věci tkví v tom, že aby Viktoria Plzeň mohla držet rozpočet a s tím související kvalitu kádru na současné úrovni, musí si na to vydělat v evropských pohárech.

"Pro sport je z hlediska struktury zastoupení různých firem v Plzni příhodná situace, ale samo o sobě to nestačí," glosoval situaci Viktorie před časem Daniel Křetínský, majitel Sparty. Bylo to ještě v éře prvního Vrbova působení v klubu, a proto Křetínský také podotkl: "Viktoria má kvalitní sportovní vedení a to jí umožňuje žít z toho, co si vydělala fotbalem, z příjmů z evropských pohárů. To je ideál, to by si přál každý klub včetně Sparty. Jenže na druhou stranu je to model, na který nelze sázet. Protože abyste klub udrželi na stabilní úrovni, museli byste hrát Ligu mistrů prakticky pravidelně."

Po majiteli klubu se slehla zem

Příběh velké a mocné Plzně, do té doby ryze provinčního klubu, co se někdy v lize udržel a jindy zase sestoupil, lze pro větší dramatický efekt odstartovat sdělením, že na počátku všeho byl vlastně únos. To když se 22. května 2010 beze stopy ztratil Miroslav Kříž, tehdejší majitel klubu. Kdosi ho vylákal z restaurace Chagall's na pražském Starém Městě, usadil ho do auta a odvezl neznámo kam. Pak už se po něm slehla zem. Spekulace, zda v pozadí únosu figurovaly spory o majetek či snad podnikatelovy dluhy, nebyly dodnes uspokojivě objasněny.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru