Kráska s velkou zcela černou obrazovkou skoro bez rámečků, která se vznáší nad soundbarem s elegantním trojúhelníkovým průřezem. Nová OLED televize Panasonic EZ1000 je zatím nejdražší televizí, kterou jsme letos testovali. Cena přitom odpovídá kvalitě. Panasonic splnil nejen podmínky k získání certifikátu UltraHD Premium. Má také certifikát THX, jenž říká, že si doma užijete obraz jako v kině.

Dobrý dojem dělá Panasonic už designem. Sestavení podstavce spojeného s reprosoustavou je takové lego pro starší a pokročilé, ale výsledek je efektní. Obří úhlopříčka 65 palců v kombinaci s tenkým OLED panelem, který vyrábí LG, vypadá dobře ze všech stran. Z pohledu designu nevadí ani to, že Panasonic na rozdíl od Samsungu a LG nechává řídicí elektroniku i všechny konektory v těle televize místo v externím boxu. Faktem ale je, že čtveřice HDMI portů, konektory pro antény pozemního i satelitního vysílání jsou na zadní části zařízení hůře dostupné, pokud máte televizi blízko zdi nebo přímo na ní pověšenou.

Slabší software

Prvotní nastavení televize uživatele seznámí se systémem založeným na Firefoxu. Jeho hlavním prvkem je rychlý přístup k informacím a aplikacím. Proti konkurenci je ale právě použitý operační systém jediná slabší stránka. Systémy od Samsungu a LG i Android TV mají větší nabídku aplikací a přehlednější ovládání. Panasonicu se nicméně povedl alespoň ovladač. V balení jsou dva, menší s touchpadem je ale zbytečné používat. Klasický velký totiž funguje na jedničku. Má podsvícená tlačítka i velké a jasně odlišené ovládací prvky. Rovněž je tak akorát těžký, aby působil solidně, a nikoliv lacině.

Bude se líbit

◼ Téměř dokonalý obraz
◼ Kvalitní zvuk
◼ Solidní dálkový ovladač

Obraz bez výhrad

Na méně přívětivý systém je snadné zapomenout. Stačí si pustit oblíbený film nebo seriál. To samozřejmě platí u jakékoliv televize s OLED panelem, ale Panasonic přece jen nad konkurencí při bližším zkoumání vyniká. Už přímo z továrny je obrazovka zkalibrovaná tak, aby věrně zobrazovala miliony barevných odstínů, to je ostatně spojené s certifikací THX. Výborně si Panasonic poradí také s ostrostí obrazu v pohybu díky tomu, že mezi jednotlivými snímky záznamu rychle vkládá černou barvu. I když to zní nepravděpodobně, rozdíl je snadno vidět.

Skvěle si Panasonic vede i při přehrávání HDR obsahu. Optimálně využívá celý rozsah jasu od nuly, tedy absolutní černé, až po maximum, kterým je svit 665 nitů. Fantasticky to vypadá při sledování filmů ze 4K Blu-ray disků, sledování originálních seriálů na Netflixu nebo Amazon Videu i při hraní videoher na konzolích Xbox One S a PlayStation 4 Pro.

Může vadit

◼ Vysoká cena
◼ Slabší nabídka aplikací

Hry Forza Horizon 3 i Horizon Zero Dawn jsou stále ideální způsob, jak někomu ukázat, co to HDR je a jak funguje. Protože OLED obrazovky mají nižší maximální jas než LCD televize, vyniknou HDR efekty lépe večer nebo se zataženými žaluziemi. Jas televize je ale dostatečný i pro bezproblémové sledování videa přes den.

Televize EZ1000 se zlepšila proti předchozím modelům také v parametru důležitém pro milovníky videoher − odezva na stisk tlačítka na herním ovladači klesla na 25 milisekund, a to je dostatečná hodnota i pro hraní akčních her nebo hopsaček náročných na načasování herních akcí.

Jen kdyby skoro dokonalá televize nestála téměř 200 tisíc.

jarvis_59679c0e498eda17e7ca0969.jpeg
OLED televize Panasonic EZ1000
Foto: Panasonic