Už to vypadalo, že si Ukrajina a Evropská unie padnou do náručí podobně jako jejich lídři Petro Porošenko a Jean-Claude Juncker během dvoudenního summitu v Kyjevě. Nakonec z toho byly spíš rozpaky. Ukrajinský prezident se marně domáhal "cestovní mapy", tedy podrobného plánu další integrace do unie. Šéf Evropské komise mu místo toho připomněl, že v zemi nadále panuje obrovská korupce, proti níž by úřady měly postupovat mnohem razantněji. Jednání skončilo, aniž by bylo vydáno společné prohlášení, což média interpretují jako výsledek hlubokých rozporů. Zejména Nizozemsko s podporou některých dalších států se totiž netají tím, že chce "ukrajinské sny" o evropské integraci mírnit. Že by je k opatrnosti vedly zkušenosti s chováním některých bývalých středo- a východoevropských zemí, které již v unii jsou?

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru