Společnost RSJ, dříve hlavně obchodník s finančními produkty, vstupuje do stále nových oblastí byznysu. Investuje do nemovitostí, věnuje se zemědělství a chce těžit lithium.

Libora Winklera, spolumajitele a ředitele firmy RSJ, těší rozhodnutí z před pěti lety následovat takzvanou lithiovou horečku. Tu táhne poptávka po bateriích, které se používají třeba v mobilních telefonech či elektroautech. "Když se mě někdo zeptá, jestli budeme dělat také baterky, neumím ale zatím odpovědět," připouští Winkler v rozhovoru pro HN.

Povolovací procesy v Česku na nový druh těžby a zpracování této suroviny jsou podle něj zdlouhavé. "Vytipovali jsme si těžební haldy a skládky, u nichž jsme vsadili na to, že tam budou využitelné vzácné prvky − iridium a lithium. Povolení na sanaci první z výsypek máme, to druhé se stále řeší," popisuje aktivity RSJ v lokalitách u Cínovce a obce Horní Slavkov.

Investice do tohoto projektu stály RSJ zatím nižší stovky milionů korun. Společnost je však připravena do nového byznysu vložit mnohem vyšší částky.

Nejpravděpodobněji tak, že se přidá k dalším firmám, které mají o ložiska lithia v česko-německém pohraničí zájem. "Jde o subjekty, které se chtějí angažovat i v hlubinné těžbě, mohli bychom například investovat do jejich akcií," odkazuje Winkler na případnou spolupráci s firmou European Metals Holdings. Její akcie se obchodují na australské i londýnské burze a jediným jejím významnějším aktivem je právě průzkum ložiska u českého Cínovce.

SKUPINA RSJ V ČÍSLECH A PROJEKTECH

"Lidé, když mě potkávají, tak mi z legrace říkají lithiový magnáte, ale naše přítomnost v tom projektu je zatím spíše marginální," poznamenává Winkler. A dodává, že on jim pak v žertu odpovídá, že Elon Musk (zakladatel společnosti Tesla, lídr výroby elektroaut) už si u něj objednal na schůzku, ale že ji musel odmítnout, neboť nemá čas.

Do nemovitostí jako spoluinvestoři

RSJ se od svého založení věnovala zejména derivátovým obchodům na světových burzách. Působí tam jako takzvaný "market maker". Sofistikovaným systémem vypořádávání burzovních obchodů se snaží být protistranou pro ostatní účastníky trhu. Market makeři umísťují na burzu nabídky, že něco prodají a často i současně koupí. Tím na trh dodávají finanční sílu. RSJ se soustřeďuje hlavně na obchody s úrokovými sazbami.

V posledních letech ale podnik, který ovládá Karel Janeček, Václav Dejčmar a právě Libor Winkler, investuje ve fondech soukromého kapitálu do firem reálné ekonomiky.

Fondy RSJ, které mají nejvíce peněz v nemovitostech, spravují celkově téměř osm miliard korun. "Po zkušenostech s dlouhou dobou povolování u velkých staveb už sami do větších projektů nepůjdeme. Podobně jako u lithia, tak třeba i u větších bytových komplexů či čehokoliv jiného budeme spíš hledat další partnery," říká Winkler.

U nákupu a správy komerčních nemovitostí takto RSJ dobře funguje spolupráce se společností Finep. "Chystáme nové bytové projekty na Praze 6 a v Brně," upozorňuje Winkler a zároveň připomíná úspěšné partnerství se zakladateli Avastu. S nimi RSJ koncem loňského roku koupila kancelářský komplex Enterprise na pražské Pankráci za tři miliardy korun.

"Trh s byty, kancelářskými nemovitostmi i hotely je nyní cenově přehřátý, nové příležitosti každopádně monitorujeme," podotýká Winkler.

Některé už oznámené stavby vedené samostatně RSJ se zpozdily. Firma má ambici postavit dům v atraktivní pražské ulici Revoluční, na němž spolupracuje se známou architektkou Evou Jiřičnou. Povolení ke stavbě zatím nemá. Letos měl být hotový hotel na Zanzibaru, ale začne fungovat nejdříve začátkem příštího roku.

Nově i obilí a zelenina

Kde se podle Winklera RSJ daří, to jsou investice do zemědělství. "Tady přestáváme být jen spekulanty a začínáme i jako hospodáři. Jednáme o nákupu zemědělského družstva na Trutnovsku, máme elektrárnu na biopaliva v Mostku. Na podnikání v zemědělství jsme vytvořili speciální analytický tým," shrnuje Winkler.

Mlázovické družstvo hospodaří na více než tisíci hektarech, výhledově by chtěl Winkler přikupovat další farmy pro celkovou rozlohu až pět tisíc hektarů. "K tomu rozšiřujeme naše ekofarmy a skleníky například v Olešné. Navazujeme kontakty se zpracovateli zeleniny. Celé to do sebe dobře zapadá," pochvaluje si Winkler.