Krachující chemičku u hranic Česka s Rakouskem a Slovenskem změnil během několika let v prosperující firmu, která místo hnojiv zpracovává fosfor pro potravináře, a pustil se i do zemědělství budoucnosti. Fosfu se přitom snaží řídit stejným způsobem, jaký téměř před sto lety zavedli bratři Tomáš a Jan Antonín Baťové. Po celém areálu jsou například motivační hesla, každé pracoviště má na zdi velkou tabuli s týdenními úkoly a hodnocením.
Ivan Baťka k baťovským pravidlům přidal japonskou filozofii, která říká, že ke zlepšení se člověk či podnik dopracuje řadou malých kroků. Zaměstnanci proto za každý zlepšovací návrh dostanou několik tisíc korun odměny − i když jde o drobnost. "Klíčové je docílit toho, že vaši lidé začnou každodenně přemýšlet, jak něco vylepšit. A když zlepšíte sto malých věcí, firmu to posune mnohem dál," vysvětluje v obsáhlém rozhovoru pro HN muž, který jinak v médiích nevystupuje.
Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře
- Majitel břeclavské chemičky Fosfa Ivan Baťka po letech poskytl Hospodářským novinám rozhovor.
- Baťka patří mezi hlavní propagátory Tomáše Bati a jeho bratra Jana Antonína a i Fosfu se snaží řídit podle jejich pravidel.
- "Přestože někdy zaznívá, že jejich koncept je překonaný, myslím si, že pro Čechy je jedinečný a měli bychom se od nich všichni učit," říká.
- Firma je v dnešní době zvláštní třeba tím, že nemá žádné půjčky a Baťka v ní zakázal ucházet se o dotace.
Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.