Senátoři navrhují změnit novelu zákona o elektronických komunikacích, která mimo jiné řeší i druhou televizní digitalizaci označovanou jako DVB-T2. Ta donutí Čechy hromadně vyměnit staré televize za ty, které novou technologii podporují, anebo nakoupit set-top-boxy. I proto podpořil ústavně-právní výbor v Senátu možnou změnu, která řeší i takzvané "šrotovné" na televize. Změny jsou ale součástí novely, která obsahuje i zlevnění mobilních služeb − z časových důvodů se tak zákon nemusí stihnout schválit do voleb.

Dáme lidem na televizi

Podle návrhu senátora Zdeňka Nytry (nezařazený) by stát měl lidem na nákup nového vybavení přispívat. "Můžeme to nazývat i šrotovné, bylo by to třeba ve formě poukázky." Kolik by stát přispěl, ale neuvedl. "Řešilo by to ministerstvo financí. Státní pokladnu by to mohlo stát miliardy," připouští. Ministerstvo financí nápad zatím nechce komentovat, protože neobsahuje žádné konkrétní údaje. Stejně tak je zdrženlivé i ministerstvo průmyslu a obchodu, které je garantem novely. "Návrh a jeho možné dopady teď analyzujeme," komentoval mluvčí František Kotrba.

Jednání v Senátu ale kvituje Česká asociace satelitních operátorů (ČASO). Ta podobný postup navrhovala, když byla novela v Poslanecké sněmovně. "Senátoři jednají správně. Evropský předpis říká, že se mají náklady kompenzovat přímo lidem," řekl sekretář ČASO Patrik Brom.

Druhá digitalizace

Hlavní změny v zákoně

Standard DVB-T2 umožní vysílat více programů ve vyšší kvalitě na nižším množství frekvencí. Změna bude pro uživatele se starou televizí vyžadovat buď koupi nového přístroje, nebo výměnu set-top-boxu.

Část současných televizních frekvencí bude předána mobilním operátorům, což přinese rychlejší internet pro mobily. Podle vlády by také měly zlevnit služby operátorů.

Miliarda od státu

Kvůli digitalizaci půjde 350 milionů na osvětovou kampaň pro spotřebitele.

Dalších 627 milionů potom bude kompenzovat náklady poskytovatelům pozemního TV vysílání.

Miliardy na hardware

Podle odhadů dají Češi za nová zařízení zhruba pět miliard korun.

Nejlevnější televize podporující standard DVB-T2 stojí kolem tří tisíc korun, set-top-box od 500 korun výše. Na hromadném nákupu zboží vydělá stát – například na DPH – miliardy.

Kromě toho ještě Nytra navrhuje vypnutí starého vysílání o rok později, do konce května 2022, Češi by tak měli na nákup set-top-boxů či televizí více času.

Podobné změny výboru předložil také senátor Jaroslav Větrovský (ANO).

Levnější data v ohrožení

Připomínky padají také na část novely, která má zlepšit postavení zákazníků vůči mobilním operátorům.

Nytrovi vadí pokuty 10 procent z obratu firmy, které by po schválení zákona mohl Český telekomunikační úřad (ČTÚ)
vyměřovat.

Senátor je považuje za příliš přísné a pro firmy likvidační.

Navýšení sankcí na 20 milionů korun by ale ponechal.

Podle zastánců má navýšení sankcí dodat úřadu vážnost a přinutit telekomunikační firmy dodržovat zákon.

Pokud pozměňovací návrhy projdou Senátem, vrací se zákon zpět do sněmovny. "Čím více bude změn, tím větší je šance, že zákon neprojde Senátem a vrátí se do sněmovny. Tam už ho poslanci nemusí stihnout před volbami schválit," míní senátorka Alena Dernerová.

Rovněž i digitální koordinátor Ondřej Malý tvrdí, že senátoři novelu svým návrhem ohrožují. ČTÚ aktivitu senátorů nyní nechce komentovat a vyčkává, jak jednání dopadnou.