Kariérní řád pro učitele v tomto volebním období nebude. A na rovinu − není to žádná katastrofa. Problém českého školství nespočívá v existenci či neexistenci reglementu, jak se prodrat po letech učitelské praxe k pár tisícovkám navíc. Ale v celkově ostudně nízkých platech na základních a středních školách. Průměrné platy českých učitelů jsou nejnižší ze všech 28 zemí EU. Dokud se nevyřeší toto, je vše ostatní, slušně řečeno, podružné.

Poslanci kariérní řád pro školy neschválí, politici před volbami ustupují tlaku učitelů a ministr je prý nepřesvědčil

Těžko se divit odporu učitelů, který se proti kariérnímu řádu zvedl. Místo toho, aby jim konečně někdo dal jasnou a garantovanou perspektivu zvyšování platů na důstojnou úroveň, přistálo před nimi lejstro, které z jejich pohledu, vycvičeného dlouholetou zkušeností, obsahovalo především perspektivu vyplňování dalších lejster. Kariérní řád mohl být zajisté "vyváženým kompromisem mezi představami pedagogů, požadavky ekonomů, vizemi akademiků a doporučeními odborníků na personalistiku a osobní rozvoj", jak pravila exministryně Kateřina Valachová. Zajisté mohl motivovat k lepší výuce. A zajisté mohl přinést dobrým učitelům platové přilepšení. Jenže když se vžijeme do pocitů učitele, který nastoupí po pedagogické fakultě na základní školu s platem pod úrovní prodavače v supermarketu a promítne si, za jaké platy nastupují jeho vysokoškolsky vzdělaní vrstevníci v jiných oborech, pochopíme, že cosi, co se nazývá "kariérní řád", pro něj může být vlastně docela k vzteku. Kariérní řád působí neurážlivě jen tam, kde se dá udělat skutečná kariéra, ke které patří odpovídající finanční ocenění. A to v regionálním školství v Česku zkrátka nejde.

V článku se dále dozvíte

  • Kariérní řád pro učitele padá pod stůl a není to žádná škoda.
  • Skutečným problémem jsou ostudně nízké platy na českých základních školách, nejnižší ze všech 28 zemí EU.
  • Dokud se nevyřeší toto, je vše ostatní, slušně řečeno, podružné.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru