Donald Trump, jak už bylo mnohokrát napsáno a řečeno, se stal šéfem Bílého domu poté, co hackeři pracující pro ruskou vládu a sídlící přímo v centrále tajné služby FSB v Moskvě ovlivnili loni začátkem podzimu blížící se americké volby. Pronikli do e-mailových schránek předních lidí v okruhu Hillary Clintonové a svůj lup pak zveřejnili na serveru WikiLeaks.

Byly to šťavnaté, vůči Clintonové nelichotivé věci, jichž si začala média hned všímat. Jak nedávno při slyšení v americkém Senátu uvedl pod přísahou tehdejší šéf služby FBI James Comey, "neexistují" sebemenší pochybnosti, že krádeže těchto e-mailů spáchali ruští hackeři operující pod dohledem Kremlu (a podle Comeyho nelze pochybovat o tom, že se Rusové o něco podobného pokusí brzy znovu).

Trump ten historicky nevídaný zásah do americké demokracie, tu a tam označovaný za kybernetickou verzi útoků z 11. září 2001, nepopírá.

Vehementně se však brání proti nařčení, že činnost hackerů nějak s Ruskem koordinoval − prostě, že o věci věděl. Můžeme mu věřit, či nemusíme, faktem je, že kdyby se něco takového prokázalo, otevřelo by to dokořán cestu k ústavnímu vyjádření nedůvěry a Trumpovu předčasnému a navýsost potupnému odchodu z úřadu. Ale nutno říct, že jakkoliv celá kauza doutná už vlastně od sklonku loňského roku, stále se nikde neobjevil jediný pořádný důkaz, který by podezření o koordinaci potvrzoval a učinil z celé záležitosti, jak se taky často říká, "nový Watergate".

Teď tu je ovšem další střípek do mozaiky, nyní už hodně blízko k takové pomyslné watergateovské trefě.

List The New York Times přišel s informací, že loni v červnu se Trumpův syn Donald mladší ještě spolu s Trumpovým zetěm Jaredem Kushnerem a tehdejším šéfem Trumpovy prezidentské kampaně Paulem Manafortem sešli s ruskou právničkou s četnými vazbami na Kreml Natalií Veselnickou. Setkání se konalo v mrakodrapu Trump Tower v New Yorku a podle tří anonymních zdrojů listu, dnes pracujících v Bílém domě, právnička nabízela kompromitující informace na Hillary Clintonovou.

List The New York Times se od svých zdrojů nedozvěděl, co to mělo být. Ale nabízí se podezření, že mohlo jít právě o ony e-maily, neboť hackerská operace byla už tehdy v chodu. Lidé hájící Trumpa asi tedy zase jen mávnou rukou, že to jsou pouhé spekulace. Ale ostatní si opět pomyslí, že toho kouře už je tolik, že skoro není možné, aby někde, stále ale skrytě, opravdu nehořelo.