Využití tepla ze slunce, elektrických spotřebičů nebo i lidského těla, může výrazně ušetřit náklady za vytápění. Základem je dobrý návrh, který může ušetřit při minimálních nákladech spoustu peněz. "Pasivní dům však není pouze o úsporách, jeho klíčovou výhodou je komfort v bydlení, který jeho majitelé získají," říká Jan Bárta, který vede Centrum pasivního domu.

HN: V čem se liší pasivní dům od toho klasického?

Pasivní dům je navržený a postavený tak, aby měl nízkou spotřebu energie pro vytápění, které tvoří u domácností největší část jejich spotřeby. Ostatní energie se už potom tolik neliší. Také je nutné ohřívat vodu a mít elektřinu pro domácí spotřebiče. Ve vytápění se ale spotřeba liší dost podstatně. A Češi obecně při vytápění energií plýtvají. Pasivní dům však není pouze o úsporách, jeho klíčovou výhodou je komfort v bydlení, který jeho majitelé získají. Třeba tím, že se dům nepřehřívá, že je v něm lepší vzduch, nikde se nekondenzuje voda a není žádná plíseň. Nebo že netáhne od okna a je možné dát si na parapet kytky, které nezmrznou. Přitom to jsou důvody, které lidé ocení úplně stejně jako úspory.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?