V Evropě nyní přibývá teroristických útoků na civilisty, a i v tuzemsku kvůli tomu vláda zvýšila stupeň tohoto rizika. Přestože Česko patří k nejbezpečnějším zemím na světě, chce stát z preventivních důvodů ještě více ochránit veřejná prostranství, kde k atentátům podle zkušeností ze zahraničí dochází nejčastěji. Na ochranu mezi lety 2019 a 2021 plánuje poskytnout dalších 359 milionů korun.

Většina peněz půjde ministerstvu kultury a školství (121 a 120 milionů). Programu se zúčastní také doprava, zdravotnictví a vnitro, vláda plán projedná 20. července.

"Už dříve jsme oznamovali, že ochrana civilistů je pro nás prioritou, tento návrh k tomu přispěje," říká mluvčí ministerstva vnitra Jiří Korbel.

Jeho úřad nyní vyzývá ostatní ministerstva k vytipování objektů, kde se má s prevencí začít. Pro tyto budovy pak musí připravit bezpečnostní školení, zahrnující také cvičení proti útokům, vzdělávání expertů či vytvoření plánů, jak se zachovat v kritických situacích.

359 milionů

korun chce vláda rozdělit mezi pět ministerstev v období 2019 až 2021. Peníze půjdou na bezpečnost budov, které pod tyto úřady spadají.

Například ministerstvo zdravotnictví považuje za důležité více chránit velké nemocnice s více než 350 lůžky. Mezi ně patří třeba pražský Motol či Fakultní nemocnice Brno. "Na malé nemocnice, polikliniky nebo jednotlivé ordinace nebude pravděpodobně teroristický útok směřovat," zdůvodňuje ministerstvo svůj návrh.

Dosud přitom teroristé na žádnou nemocnici v Evropě nezaútočili.

Ministerstvo kultury si za prioritu dává zlepšit ochranu náboženských staveb a památek, například kostelů či synagog. Poslední případ takového teroristického útoku se stal ve Francii. Loni tam teroristé při bohoslužbě zabili kněze. K dalšímu útoku došlo v roce 2014 v židovském muzeu v Bruselu, kde po střelbě radikálů zemřeli čtyři lidé.

Vládní Plány

Ministerstvo kultury

Na ochranu důležitých budov chce 121 milionů korun.

V první fázi plánuje vyškolit profesionály, kteří budou třeba vymýšlet plány pro evakuace či zabezpečení objektů.

Ministerstvo vnitra

Pro sebe i ministerstvo školství žádá 120 milionů.

Chystá se vytvořit analýzy na ochranu budov veřejné správy a veřejných prostranství, kde se konají například trhy či kulturní festivaly.

Ministerstvo zdravotnictví

Bude požadovat 96 milionů. Částku využije na vytipování a přípravu nemocnic, na které by mohl někdo zaútočit.

Za důležitá považuje především zdravotnická zařízení s více než 350 lůžky.

Ministerstvo dopravy

V současné době požaduje nejméně ze všech resortů. Stačit mu má 22 milionů na tři roky.

Připravovat se chce na mimořádné situace v dopravě, především na ochranu metra nebo
autobusových nádraží.

Ministerstvo školství nechalo volbu, které objekty chránit, na vnitru.

"Rozhodlo, že od přidělování bezpečnostních dotací školám oproti minulým letům upustí. Vnitru tak nezbylo než se dotačního programu ujmout," vysvětluje mluvčí Korbel. Školství důvod HN nevysvětlilo.

Od roku 2021 se má začít investovat i do konkrétních ochranných prvků. Měly by se nakupovat třeba bezpečnostní kamery či čipy na zámky.

Bývalý ministr vnitra a exšéf civilní rozvědky František Bublan (ČSSD) nápad vítá.

Ovšem s tím, že k němu úřady mohly přistoupit už o něco dříve. "Je ale dobré, že začínají vzděláváním odborníků. Je nutné proškolit lidi, kteří pak s bezpečností pomohou," míní Bublan.

Plán ministerstva vnitra není první iniciativou, jak ochránit lidi a veřejné akce.

Na začátku léta už přišlo vnitro s bezpečnostním manuálem, jenž radí pořadatelům se zabezpečením letních festivalů a dalších kulturních akcí.