S otevřeným pivem, ale také s oběma rukama v ortéze na festivalu v Karlových Varech vystoupila hollywoodská hvězda Jeremy Renner.

„Mám pohmožděný pravý loket a zlomené levé zápěstí,“ vysvětlil herec, jenž k úrazu přišel minulý měsíc v Americe při natáčení komedie zvané Tag. „Nemůžu si třeba zavázat tkaničky, ale jinak mi to v ničem nebrání. Dělám vše pro to, abych se uzdravil co nejrychleji. Než se začnou natáčet další Avengers, budu fit,“ řekl v narážce na superhrdinskou ságu od společnosti Marvel, v níž hraje lučištníka Hawkeye.

Nebýt pohmožděných rukou, Renner, jenž se ve volném čase věnuje také hudbě, by prý na karlovarském festivalu klidně i zahrál své písně. „Možná kdybych měl v pořádku ruce. Ale kdo ví, dám si ještě několik těchto českých vod,“ řekl a kývl směrem k pivu, „a možná mě večer najdete u klavíru.“

Renner na festivalu v pátek odpoledne hovořil s novináři před projekcí filmu The Wind River.

Šestačtyřicetiletý herec prý nelituje, že kdysi dal přednost filmu před působením v kapele Sons of Ben. „Bylo to vědomé rozhodnutí a nelituji ho ani v nejmenším. Hudbu beru jako způsob čistě uměleckého vyjadřování pocitů, ale nechtěl bych, aby se z ní stalo zaměstnání. Kdyby to tak bylo, možná by mě vlastní písně začaly štvát, unavovalo by mě cestování,“ řekl.

Naopak herectví prý Rennerovi pomáhá růst „jako herci i jako člověku“, řekl a tento obrat pak během diskuse použil ještě několikrát. „Herectví souvisí s psychikou, lidským chováním, společenským vystupováním. Pomáhá mi v životě identifikovat a vyjadřovat emoce,“ poznamenal.

Takovým typem filmu je právě drama Wind River, jež natočil debutující režisér Taylor Sheridan. Vypráví o stopařovi, který v zasněžené pusté krajině najde tělo mrtvé indiánské dívky. Na vyšetřování vraždy pak spolupracuje s agentkou FBI, jež na nehostinné podnebí nebyla připravena.

Film fest arrival #czechrepublic🇨🇿 #lovelyplace #napneeded

A post shared by Jeremy Renner (@renner4real) on

Film Wind River se odehrává ve stejnojmenné rezervaci amerických indiánů. O těch bylo poslední dobou celosvětově slyšet v souvislosti s protesty proti tomu, aby nový ropovod Dakota Access vedl rezervací indiánského kmene Siouxů ve státě Severní Dakota.

Koncem loňského roku americké úřady zrušily plánovanou trasu ropovodu, jež měla křižovat zdroje pitné vody zásobující siouxskou rezervaci Standing Rock. Rozhodnutí oslavily mimo jiné oba kmeny z rezervace Wind River.

Nově nastupivští prezident Donald Trump později stavbu ropovodu obnovil exekutivním příkazem. Minulý měsíc federální soud ve Washingtonu uznal, že Trumpova vláda nevzala v potaz dopad na životní prostředí. Kauza zatím nemá jednoznačné vyústění.

„Tato debata určitě pomohla tomu, že se o filmu víc mluví, ale my jsme ho natočili dávno předtím a žádná politická gesta jsme nesledovali,“ okomentoval spor Renner.

V Karlových Varech se jinak k současné americké politice odmítl vyjádřit. Raději chválil režiséra filmu Taylora Sheridana, jenž předtím napsal scénáře k úspěšným snímkům Sicario: Nájemný vrah či Za každou cenu.

„Znal jsem Sheridana už jako scenáristu, to mi pomohlo v rozhodování, zda roli přijmout,“ řekl Renner, podle nějž režisér „zdálky vypadá jako kovboj, ale ve skutečnosti je nesmírně inteligentní“.

Filmaře pochválil též za to, že nejedná v rukavičkách, jde mu především o výsledek a vždy dosáhne svého. „V tomhle ohledu jsme si podobní. Ale coby mladý otec je také nesmírně vnímavý po emocionální stránce,“ dodal Renner.

Sám sice začínal u nezávislých filmů, proslul však jako hrdina akčních titulů – od ságy Mission: Impossible, kterou natáčel mimo jiné v Praze, přes jeden film ze série thrillerů o agentu Bourneovi až po aktuální Avengers. Tam má účinkovat ještě ve dvou titulech.

„Nemyslím si, že to dnes nezávislé filmy mají těžší než dřív. Vždy to měly a vždy to také budou mít těžké. Do kin dnes na podobné filmy možná chodí méně lidí, zato se nesmírně zvedla kvalita televizní tvorby. Když jsem vyrůstal, televize byla k smíchu, kdežto dnes se většina dramat o silných postavách natáčí právě pro televizi,“ poznamenal na festivalu Renner.

Ten svoji kariéru nevnímá jako rozpor, rád prý účinkuje v oddechových akčních snímcích stejně jako v náročnější tvorbě.

„Velké filmy mám rád jako svého způsobu eskapismus. Ale stejně tak mě zajímají snímky, které diváky oslovují po pocitové stránce. Lišíme se v tom, jakého jsme pohlaví či jakým mluvíme jazykem, ale to, co máme všichni společné, jsou pocity. A pocity často nejlépe vyjadřuje nezávislová filmová tvorba,“ řekl.

Natáčení velkorozpočtových snímků jako Avengers je prý pro Rennera v mnohém zvláštní. „Třeba ve scénáři prvního dílu bylo tolik postav a událostí, že se v tom nedalo vyznat. Člověk se musel soustřeďovat na svoji roli a snažit se ji nějak zasadit do celé té mozaiky. Spoustu scén jsme točili před prázdným zeleným plátnem a pozadí se dodělávalo až dodatečně,“ řekl Renner a konkrétně vzpomněl například na scénu se soubojem superhrdiny Hulka.

Přestože na plátně vypadal úchvatně, na place byl Hulkův představitel Mark Ruffalo ve skutečnosti oblečen v nemožném trikotu, kvůli němuž se mu část štábu smála.

„Pak se té scéně ale v postprodukci dodělají efekty a působí velkolepě. To je také důvod, proč se na filmy jako Avengers vždy dívám poté, co je dotočím. Zatímco u dramatu typu Wind River se výsledek tolik neliší od toho, co si pamatuji z natáčení. Na takové filmy, v nichž jsem účinkoval, se už později snažím nedívat,“ dodal Renner.

Ten prý ale obecně poslední roky nemá čas chodit do kina, věnuje se své čtyřleté dceři. „Vzhledem k mému postavení můžu do kina chodit jen v určitou hodinu,“ poznamenal zřejmě v narážce na vytrvalý zájem paparazzi. „Když jde dcera spát, dívám se doma na dokumentární filmy, čtu si literaturu faktu, hraji na bicí,“ popsal.

Své dceři Avě prý Renner televizi až na výjimky, jako jsou rodinné filmy od Pixaru, nepovoluje. „Sledování televize je pasivní činnost, kdežto my se snažíme být aktivní. Sedět u klavíru, hrát si na trampolíně, plavat, stimulovat mozek, vyhrávat a prohrávat, překonávat strachy, budovat sebedůvěru. Tyhle věci se s dítětem těžko dělají, když jen dřepí u televize,“ poznamenal.

Některé z otázek Jeremy Renner na páteční debatě odmítl. Nechtěl vzpomínat na to, jak prorazil v Hollywoodu („Snažím se příliš nedívat nazpět ani moc do budoucnosti, zajímá mě tady a teď“), stejně jako nechtěl jmenovat své oblíbené režiséry („Nevěřím na oblíbence a nechci někoho vyčleňovat jen proto, že pochází ze Španělska nebo z Islandu“).

Stejně tak se herec nevyjádřil k spekulacím o tom, jak bude pokračovat série akčních filmů o agentu Bourneovi („Nevím, co se s tou ságou teď děje“), nebo zda v akčních filmech Mission: Impossible nahradí herce Toma Cruise. „Momentálně natáčejí další Mission: Impossible beze mě, zúčastnit se nemohu, protože se mi termíny v kalendáři kryjí s příštími Avengers. A je mi to opravdu líto, protože jsem si tu sérii oblíbil. Víc říct nemohu,“ prohlásil.

Obšírněji Renner hovořil o tom, jaké si ke spolupráci vybírá režiséry. „Musíme mít podobné uvažování, snahu překonávat věci, prohlubovat vztahy. Jinak je mi jedno, s kým spolupracuji, stejně jako to, jestli hraji hlavní nebo vedlejší roli,“ poznamenal.

Zvlášť si Renner pochválil angažmá u režisérky Kathryn Bigelowové, s níž roku 2008 natočil válečný film Smrt čeká všude. Ten později získal šest Oscarů včetně sošky za režii.

„Bigelowová uměla být tvrdá. Spolupráce začala rok a půl před natáčením, kdy jsme se naučili vzájemně si důvěřovat. V různých situacích mi dávala možnost, abych buďto vynikl, nebo zklamal. Když se pak začalo točit, už jsme se příliš neviděli, ale to nevadilo. Již jsme si důvěřovali a mohli jsme se na sebe spolehnout,“ řekl herec.

Podle něj umí být Bigelowová, na place obklopená muži, velmi tvrdá. „Je silná, umí se ovládat. Také je sladká, něžná a přemýšlivá, ale nesmíte si s ní zahrávat. Vypadá jako supermodelka, ale verbálně vás dovede sejmout, pokud jí nic jiného nezbude. Ale je-li to na ní, raději to neudělá,“ okomentoval.

Film Smrt číhá všude se natáčel v Jordánsku a Kuvajtu, kde se prý Renner „hodně naučil“ o Blízkém východě. Vracet se tam ale nemůže. „Teď potřebuji vodit dceru do školy a zase ji vyzvedávat, takže v dohledné době se na Blízký východ vracet nebudu. Momentálně se snažím natáčet jen v severní Americe,“ odpověděl na otázku novináře z Blízkého východu.

Ze spolupráce na Smrt číhá všude, kde Renner ztvárnil seržanta elitní americké jednotky deaktivující nastražené bomby, však Rennerovi jedno téma zůstalo. Koncem roku 2010 navštívil Afghánistán, kde ve městech Kábulu, Bámijánu a Bagrámu upozorňoval na práci jednotek OSN deaktivujících miny.

„Je skvělé vidět výsledky takové práce. Zachraňuje dětské životy, obživu farmářů. Určitě budu s OSN i nadále spolupracovat,“ řekl herec v Karlových Varech.

Krátce se vyjádřil také ke komerční spolupráci s výrobcem koňaků Rémy Martin.

„Jejich kampaň se mi zalíbila, protože oslavovala nadčasovost značky a výsledky tvrdé práce. Dnes žijeme v době, kdy každého jen zajímá, jak něco udělat nejrychleji. Ale skutečná kvalita vyžaduje tvrdou práci a to vyžaduje čas. Proto jsem se s tou kampaní ztotožnil,“ dodal.

Jeremy Renner se v pátek ještě zúčastní debaty v rámci karlovarského cyklu KVIFF Talks. V sobotu se projde na červeném koberci a během závěrečného ceremoniálu od Jiřího Bartošky převezme Cenu prezidenta festivalu.