Analytici odhadují, že výdaje na internet věcí (IoT) v regionu střední a východní Evropy (CEE) budou v příštích letech prudce růst. Letos dosáhne objem trhu IoT v regionu CEE 12 miliard dolarů (meziroční zvýšení téměř o 21 %), roku 2021 půjde o 27 miliard.

Aktualizovaná prognóza IDC Worldwide Semiannual Internet of Things Spending Guide uvádí, že podniky jsou si vědomy souvislostí mezi IoT a digitální transformací, proto se příslušné investice na rozdíl od mnoha jiných technologií zpravidla neodsouvají. Největší zájem o IoT v tuto chvíli projevuje dopravní a výrobní průmysl a sektor utilit. V prvních dvou případech jde především o monitoring (přepravovaného zboží a výrobních procesů), v dalším případě o nasazení v rámci širších konceptů chytrých sítí pro rozvody elektřiny, vody či plynu. Dopravní firmy letos do IoT v oblasti CEE investují asi 2,6 miliardy dolarů, firmy ze sektoru výroby 2,2 miliardy, z oblasti utilit 1,3 miliardy. Významnou roli začínají hrát také veřejné služby (1,1 miliardy), řada oblastí nasazení internetu věcí ovšem přesahuje hranice jednotlivých oborů ("cross-industry" v terminologii IDC).

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.