Zatímco ve Varšavě jej tamější vláda včera poplácávala po zádech, přijíždí dnes americký prezident Donald Trump do Hamburku, kde se pro něj chystá chladnější přijetí. Nejde ani tak o obehraný summitový folklor v podobě levicových anarchistů, kteří spustili protiamerický kravál, nýbrž hlavně o západoevropské státníky − ti do značné míry odhodili svoje tradiční rivality a dali najevo, že tentokrát akceptují, aby během srazu byla jejich společnou šéfovou Angela Merkelová, v poslední době protitrumpovsky vymezená německá kancléřka. Konkrétně to znamená, že dostala od francouzského prezidenta, italského premiéra a dalších důležitých státníků ze západní části kontinentu puvoir, aby vyjednala podobu závěrečného prohlášení summitu, na nějž se do hanzovního města sjíždějí zástupci dvaceti největších ekonomik světa. Otázkou je samozřejmě, jestli s takovým sešikováním za Merkelovou bude souhlasit třeba i čínský, ruský nebo turecký prezident. O drama je zkrátka postaráno.

V prohlášení by měla být řeč o dvou nejspornějších věcech mezi USA a Evropou či vlastně zbytkem světa. Zaprvé jak pokračovat v nastavování právních rámců pro volný obchod poté, co nová washingtonská administrativa potopila obě v této věci dojednávané smlouvy: "atlantickou" pro vztahy s Evropou a "pacifickou" pro vztahy s Asií. A zadruhé jak dál v boji proti klimatickým změnám po nedávném americkém odstoupení od dohody vyjednané loni v Paříži. Merkelová si do Trumpa zřetelně šťouchla, když před pár dny řekla, že nehodlá čekat, až se "i poslední člověk" nechá přesvědčit o změnách klimatu, a že "se mýlí ten, kdo soudí, že lékem na problémy je izolacionismus a protekcionismus".

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru