Rada bezpečnosti OSN se ve středu rozdělila v názoru na další postup vůči Severní Koreji po její nejnovější raketové zkoušce. Zatímco USA, Británie a Francie vyzvaly k dalšímu přitvrzení opatření proti Pchjongjangu, Rusko a Čína, které mají také právo veta, naopak nabádaly k umírněnosti. Moskva i Peking nicméně připustily, že KLDR porušila dosavadní sankce OSN. USA dokonce varovaly využitím vojenských prostředků, což Rusko i Čína odmítly. Washington také pohrozil nepřímo Číně přerušením vzájemného obchodu, pokud Peking zcela nezakáže svým firmám styky s KLDR.

Americká velvyslankyně v OSN Nikki Haleyová v reakci na Rusko a Čínu prohlásila, že USA půjdou vlastní cestou v řešení situace s KLDR, pokud jiné země neschválí v radě nové sankce. Dodala, že pokud jsou tyto státy "spokojeny se severokorejskou aktivitou, pak chtějí být jejími přáteli".

Na středečním mimořádném zasedání RB OSN Haleyová předtím prohlásila, že Spojené státy jsou připraveny využít k odstrašení Severní Koreje všech svých kapacit. "Jedna z našich schopností se opírá o naše úctyhodné vojenské síly. Použijeme je, pokud budeme muset. Dali bychom ale přednost tomu, kdybychom nemuseli jít tímto směrem," upozornila. Ruský zástupce v OSN Vladimir Safronkov se však vyslovil proti možnosti vojenských opatření. Nepřijatelná je prý i snaha ekonomicky KLDR udusit. "Čína byla vždy tvrdě proti chaosu a konfliktu na Korejském poloostrově. Z tohoto úhlu pohledu nesmí být vojenská odpověď alternativou," reagoval také čínský velvyslanec v OSN Liou Ťie-i.

Jednání rady se koná po dalším severokorejském testu rakety, která byla podle všeho poprvé mezikontinentální. Podle Haleyové Washington navrhne v příštích dnech nové sankce proti KLDR. V záměru přitvrdit postoj podpořily USA Francie a Británie. Naopak náměstek ruského velvyslance vyzval k uklidnění situace a k obnově dialogu s cílem vyřešit rozepře na Korejském poloostrově. Dodal, že vážnou ranou pro stabilitu regionu je rozmístění amerického protiraketového štítu THAAD v Jižní Koreji. Systém THAAD zmínil i čínský velvyslanec v OSN, který navrhl k snížení napětí přerušit jeho rozmisťování v rámci ústupu od zbrojení na obou stranách Korejského poloostrova.

KLDR poprvé vyzkoušela mezikontinentální balistickou střelu

Americká velvyslankyně naznačila přitvrzení postoje USA i v tom, že varovala, že státy umožňující obchod se Severní Koreou navzdory sankcím OSN nebudou smět pokračovat v komerčním styku s USA. První takto postiženou zemí by ovšem mohla být podle agentury AP Čína, kterou USA dlouhodobě kritizují za to, že obchodní styky s KLDR některým svým firmám nezakazuje. Haleyová řekla, že "pokud bude mezinárodní společenství spolupracovat, bude moci zabránit katastrofě".

Haleyová dále prohlásila, že zkouška rakety, která uletěla necelých tisíc kilometrů, je jasným a tvrdým projevem vojenské eskalace. "Dnešek (středa) je černým dnem," podotkla americká diplomatka. Ruský diplomat řekl, že incident vyžaduje hlubší prošetření a vyjasnění. Podle technických údajů shromážděných ruskými odborníky KLDR podle všeho vyzkoušela balistickou raketu jen středního doletu.

Francouzský velvyslanec při OSN Francois Delattre na zasedání řekl, že v reakci na severokorejskou zkoušku je nezbytná "rozhodná kolektivní odpověď". Dodal, že Paříž podporuje "nová mohutná a operativní protiopatření".

Britský velvyslanec v OSN Matthew Rycroft uvedl, že Londýn podporuje nová zavazující opatření, aby KLDR ještě dráž zaplatila za své zbrojní zkoušky.

Haleyová si 4. července, v den zkoušky, na Twitteru postěžovala, že si kvůli tomu neužila americký Den nezávislosti a musela absolvovat sérii jednání. Dostala se jí sprcha odpovědí, že jsou lidé, kteří na americký státní svátek "dřou mnohem víc", upozornila americká média.