Průmysl 4.0, tedy čtvrtá průmyslová revoluce, je tu. V dalších letech bude klíčovým hybatelem globálního růstu. Strategický investor by se v novém světě měl rychle zorientovat a upřít svoji pozornost na některou z oblastí, které Průmysl 4.0 definují.

Tou nejviditelnější je digitalizace procesů − od skladového managementu, komunikace s klienty a správy dokumentů až po plně autonomní výrobní roboty s umělou inteligencí pracující v "chytrých továrnách". S digitalizací jsou nedílně spojeny také internet věcí a práce s velkými daty. Zajímavá může být i kustomizace produktů, dnes spojená zejména s rychle rostoucím trhem 3D tisku.

Lídry v zavádění řešení Průmyslu 4.0 jsou vyspělé země − USA, Německo, Japonsko. Nemalou roli hraje také Čína. Podle nedávné studie PwC by výrobci měli do inovací spojených s Průmyslem 4.0, zejména s digitalizací, globálně investovat zhruba pět procent svých zisků. To je nezanedbatelných 907 miliard dolarů do roku 2020.

Jako investor se zaměřte na akcie společností z vyspělých trhů. Z pohledu sektorů především na IT sektor, který bude z digitalizace nejvíce těžit. Z pohledu výrobců pak na velké výrobní společnosti s dostatečným kapitálem a chutí utrácet jej za inovace.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru