Od volebního programu se nečeká zábava, jedině snad ta nechtěná, ale sarkastická poznámka, že ideový program křesťanských demokratů by mohl být v Německu povolen jako oficiální uspávací prostředek, příliš nepřeháněla. To, co včera představili Angela Merkelová a její bavorský partner ­Horst Seehöfer − tentokrát plný úsměvů, a ne jízlivých komentářů − veřejnosti, byla splněná povinnost. Nejvíce pochybností vyvolává slib stlačit nezaměstnanost pod tři procenta, tedy takřka o polovinu z nynějších pěti a půl.

Nikde totiž není psáno, že v následujících čtyřech letech se ekonomice Spolkové republiky, a zvláště jejímu největšímu tahounu − exportu − bude dařit stejně jako nyní.

Co se však bere jako takřka zaručené, je další, už čtvrtá výhra Merkelové. Před ní tak vyvstává jediná důležitá otázka, a sice to, s kým bude moci skládat příští vládní koalici, nebo dokonce, jestli vůbec bude moci vybírat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Německé volby se blíží, koalice CDU-CSU představila volební program.
  • Před Merkelovou vyvstává jediná otázka: s kým bude moci složit příští koalici a zda si vůbec bude moci vybírat.
  • Proto se snaží nedráždit sociální demokraty příliš radikálními myšlenkami.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru