Zdá se to až neuvěřitelné: Jaromír Jágr se v NHL ocitl bez práce. Na Floridě, kde v posledních sezonách zdomácněl, se nedohodl na penězích a jiná nabídka mu zatím nepřiletěla. Žádný klub po něm lačně neskočil, jen co se v sobotu stal hráčem bez angažmá.

Jenže ono to zase až tak překvapivé není. Jágrovi je už pětačtyřicet, nemládne a rychlejší nebude. Je sympatické, že chce hrát nejslavnější hokejovou ligu světa až do padesátky, ale to mu místo na soupisce nezajistí nikde od Los Angeles až po Boston.

Pokud bude chtít za mořem pokračovat, bude muset jít s cenou dolů. Zřejmě dost výrazně. Na to, jak je starý, je už moc drahý. V uplynulé sezoně inkasoval přes 5,5 milionu dolarů a Floridě nepomohl ani do play‑off. Pro srovnání: Radim Vrbata, který ho mezi Pantery nahradil, je o dekádu mladší a jeho gáže včetně případných bonusů bude „jen“ 3,75 milionu dolarů.

Bude se muset smířit i s tím, že mu už nikde neslíbí místo v nejvytíženějších prvních dvou útocích. Ani v nejslabších klubech. To je pro Jágra možná ještě bolestivější než hubenější výplatnice. Být do počtu, podívat se na led třikrát za třetinu v roli mentora hráčů, jejichž by mohl být otcem? Lehce nedůstojné.

Jestli chce v NHL zůstat, bude muset obě tyhle nepříjemnosti skousnout.

Nabízí se ale i jiné řešení, jak z toho ven. A není to ruská KHL, kde by mu asi i v jeho věku mohli dát větší peníze než v NHL. První "lajnu" by nejspíš nehrál ani tam. A zakopat se takhle na konci kariéry? Velmi nedůstojné.

Kde by ale první housle hrál na tuty, je "jeho" Kladno.

Ano, zní to jako sci-fi. Ale dává to smysl.

Jágr na Kladně hokejově vyrostl. Nyní klub vlastní, ale ze zámoří nemá čas se mu věnovat. Podle toho to vypadá, Rytíři Kladno se už třetí sezonu plácají ve druhé nejvyšší soutěži a o úspěšné cestě zpět do extraligy jenom sní.

S Jágrem by se do ní mohli vrátit rychle. Jestliže loni jistí hráči pojímali některé zápasy vlažně, pod dohledem majitele v první lajně by všude zase "žrali psy". Tak se v dobách největší slávy přezdívalo urputnému kladenskému hokeji.

Zájem sponzorů by výrazně stoupl, fanoušků taky. (A nemám na mysli nás, co stojíme na východní tribuně kladenského zimáku Jágr Nejágr.) Představte si ten humbuk třeba na ministadionku v Benátkách nad Jizerou. Přenosy ČT z WSM ligy by dost možná zastínily i extraligu: koukat na Jágrova kouzla by chtěl každý, na rozdíl od soubojů průměrných klubů o patro výš.

Psát takhle fantastický příběh návratu svého klubu z "pralesa" mezi elitu by před hokejovým důchodem byla dokonalá pointa Jágrovy neuvěřitelné kariéry.