Bylo by to vlastně dost špatné, kdyby v době nejnižší nezaměstnanosti a slušného ekonomického růstu zůstával státní rozpočet ve schodku.

Až potud si proto můžeme oddychnout, čísla, která včera zveřejnil resort financí, jsou pozitivní: rozpočet je v plusu, daně se daří vybírat, a to jak z maloobchodu, tak od firem a zaměstnanců. Veřejný dluh sice za první tři měsíce meziročně stoupl oproti konci loňského roku téměř o 170 miliard korun, jenže hlavně proto, že si stát nyní dokáže půjčovat extrémně levně, a tak toho co nejvíce využívá.

Tím ovšem dobré zprávy končí.

První problém, na který nejen státní pokladna, ale vlastně celá ekonomika narazí, vyplývá vlastně z toho, v jak skvělé kondici doopravdy je. Nízká nezaměstnanost nutí firmy zvyšovat platy (odtud také růst příjmů z DPH a příjmových daní do rozpočtu).

Zaměstnanců je nedostatek, firmy kvůli tomu nestíhají pokrýt poptávku a současně se jim zvyšují náklady na mzdy.

V článku se dále dozvíte

  • Státní rozpočet za prvních šest měsíců skončil v přebytku, veřejný dluh ale roste. Slabinou rozpočtu je nedostatek investic a pomalé čerpání z fondů EU.
  • Struktura rozpočtu zůstává špatná, stát zvyšuje výdaje a spoléhá pouze na růst ekonomiky.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru