Už samotná volba místa, kde se Evropa v sobotu rozžehnala s bývalým spolkovým kancléřem Helmutem Kohlem, byla symbolická. Těžko najít místo příhodnější než Štrasburk, metropoli Alsaska v minulosti střídavě dobývanou dvěma soupeřícími zeměmi, nyní zhmotnění myšlenky řešit konflikty jednáním, a ne válkou. Štrasburk byl ale také symbolem distance mezi bývalým kancléřem a jeho vlastí.

Když na podzim roku 1989 Helmut Kohl prosadil znovusjednocení Německa, ukázal, jak a kdy je třeba chytit příležitost za pačesy. Ta jasnozřivost je oceňována v Německu dodnes. Ale jak se stalo, že tak velká osobnost postupem času tolik zahořkla? Kohl zatrpkl vůči všem, kdo přišli do kancléřského úřadu po něm, vůči Angele Merkelové a vůči mnoha kdysi nejbližším spolupracovníkům, včetně svého korunního prince Wolfganga Schäubleho. Za vším stála Kohlova nechuť připustit, že ti, které učil, se mohou bez něj obejít, a ještě hůře, trval na osobním slibu, že nezveřejní utajované sponzory křesťanských demokratů, ani když to jeho stranu ničilo.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru