Nejdůležitější centrální banky začaly zpřísňovat měnovou politiku nebo o tom aspoň začaly mluvit. Dokonce i Evropská centrální banka se po řadě dobrých zpráv z ekonomiky konečně zbavila strachu z deflace, což je zásadní zpráva i pro nás.

Česká národní banka se také začíná osmělovat a o něco jasněji mluví o tom, že téměř po čtyřech letech zvedne sazby z nuly. Po minulém týdnu vzrostla pravděpodobnost, že první zvýšení přijde už v tomto čtvrtletí. Tedy vlastně podle "plánu", za nějž s jistou dávkou tolerance můžeme považovat makroekonomickou prognózu ČNB. To je ale v současné situaci překvapení. Poslední týdny totiž z centrální banky přicházely docela odlišné signály.

V článku se dále dozvíte

  • České národní bance už euro za 26 korun nevadí.
  • Jinak se Rusnokova slova o zvyšování sazeb již v tomto čtvrtletí dají vysvětlit jen těžko.
  • Za obratem je obdobná otočka Evropské centrální banky.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru