Mami, vyhodili nejlepší učitelku, co jsme kdy měli, hlásila mi s pláčem před čtyřmi lety po příchodu ze školy moje dcera. Paní učitelka musela odejít, protože neměla požadovanou kvalifikaci. Nutno upozornit, že šlo o učitelku hudební výchovy, která měla "jen" konzervatoř, a že to bylo ještě předtím, než politici v roce 2014 stvrdili výjimky ve vzdělání pedagogů. Nová učitelka sice měla zákonem požadované vzdělání, ale nerada zpívala, hrála a děti ji také moc nebavily, protože se evidentně při nově nastoleném trendu teoretické výchovy hudby značně nudily. Trochu mi to připomnělo mládí, kdy by si naše učitelka ruského jazyka sice neobjednala ani vodku v jazyce, který učila, dokonale však znala místa pobytu zakladatele Sovětského svazu V. I. Lenina. Asi tehdy nikdo nepředpokládal, že by děti socialistického bloku mohly někdy jazyk využít v praxi, byť i jen při návštěvě spřátelené země.

Požadavky na kvalifikaci učitelů zpřísnil zákon z roku 2004, stát několikrát protáhl lhůtu pro doplnění vzdělání, přidal výjimky a teď politici zvažují, že by jej rovnou zrušili.

V článku se dále dozvíte

  • Před třinácti lety politici rozhodli, že učit se může jen s diplomem z pedagogické fakulty.
  • Požadavky na vzdělání dlouhodobě oscilují mezi představou, že všichni mohou dělat všechno a nikdo žádný papír nepotřebuje,
  • a povinností vysokoškolského diplomu pro profese, o nichž politici usoudí, že se bez diplomu naopak neobejdou. Obojí je špatně.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru