Podnikatelé mimo Evropskou unii budou zřejmě už od srpna dostávat ve zrychleném řízení až dvouletý pobyt v Česku. Stačí, když se rozhodnou, že v tuzemsku investují minimálně 75 milionů korun a vytvoří alespoň 20 pracovních míst. Tímto návrhem ministerstev průmyslu a obchodu a vnitra se v polovině července bude zabývat vláda.

Povolení k pobytu však nebude automatické. Žadatelé stejně budou muset doložit některé náležitosti. "Musí předložit podnikatelský záměr, který bude proveditelný a věrohodný," říká Lukáš Prokeš, ředitel odboru evropského a mezinárodního práva ministerstva průmyslu a obchodu. Kromě toho budou investoři muset prokázat, že znají místní podmínky a situaci na trhu. Žádost pak bude posuzovat ministerstvo průmyslu se státní agenturou CzechInvest. A o udělení pobytu nakonec rozhodne ministerstvo vnitra.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.