Podnikatelé mimo Evropskou unii budou zřejmě už od srpna dostávat ve zrychleném řízení až dvouletý pobyt v Česku. Stačí, když se rozhodnou, že v tuzemsku investují minimálně 75 milionů korun a vytvoří alespoň 20 pracovních míst. Tímto návrhem ministerstev průmyslu a obchodu a vnitra se v polovině července bude zabývat vláda.

Povolení k pobytu však nebude automatické. Žadatelé stejně budou muset doložit některé náležitosti. "Musí předložit podnikatelský záměr, který bude proveditelný a věrohodný," říká Lukáš Prokeš, ředitel odboru evropského a mezinárodního práva ministerstva průmyslu a obchodu. Kromě toho budou investoři muset prokázat, že znají místní podmínky a situaci na trhu. Žádost pak bude posuzovat ministerstvo průmyslu se státní agenturou CzechInvest. A o udělení pobytu nakonec rozhodne ministerstvo vnitra.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru