Více než půl milionu hypoték splácejí v současnosti lidé v Česku. Přestože letos na jaře začaly být hypotéky hůře dostupné, a během posledního roku navíc výrazně podražily byty, lidé se kvůli bydlení rychle zadlužují dál. Českou národní banku to vede k obavám, že v případě krize by mohli mít problémy úvěry splácet.

Hypotéky teď představují asi třetinu všech úvěrů v tuzemské ekonomice, problémy se splácením by tak mohly ohrozit i banky.

Centrální banka se proto snaží hypotéky přiškrtit. Pro bankovní ústavy vydala v červnu doporučení, podle něhož se bude přísněji posuzovat příjem každého, kdo bude chtít půjčit na byt. Omezit hypotéky by měla i novela zákona o ČNB, která je nyní ve sněmovně.

V článku se dále dozvíte

  • Rostoucí hypotéky se podle ČNB staly rizikem pro lidi i banky.
  • Klíčovým nástrojem k jejich omezení má být novela zákona, které se ale poslanci před volbami vyhýbají.
  • Dosud ČNB regulovala hypoteční trh pomocí svých doporučení, ta ale banky dokázaly obcházet.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru