K zadlužování je třeba zdravý rozum

V posledních měsících jsme svědky emotivní diskuse o regulaci hypoték. Veřejnost obviňuje ČNB, že nulovými úroky nejprve způsobila bublinu na trhu nemovitostí a teď se ji snaží řešit nesprávnými nástroji. Celkem logicky zní otázka, zda by na rychlý růst hypoték nebylo vhodnější reagovat zvýšením úroků. Jsou zde však dvě "ale". Za prvé, abychom růst hypoték skutečně utlumili, úrokové sazby by musely vzrůst velmi výrazně, tedy o několik procentních bodů. To by ale negativně dopadlo na podniky, což by oslabilo hospodářský růst, zvýšilo nezaměstnanost a způsobilo návrat deflačních tlaků.

Za druhé nežijeme ve vakuu – vzhledem k pokračujícímu kvantitativnímu uvolňování v eurozóně by naše snaha o zvýšení dlouhodobých úrokových sazeb, které jsou pro hypotéky podstatné, nemusela být příliš úspěšná.

V článku se dále dozvíte

  • Česká národní banka nesmí ani v dobrých časech podléhat sebeuspokojení a zavírat oči před zdroji rizik.
  • Jakmile se ekonomika veze na vlně optimismu, lidé začnou více riskovat.
  • Proto je potřeba respektovat základní pravidla zdravého úvěrování a mít dostatečné nástroje k ovlivňování hypoték.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru