Politické strany sepisují předvolební elaboráty, v nichž vysvětlují, proč to samé "oni" myslí úplně špatně, zatímco to, co nabízíme "my", je dobré. Letos se zdá, že od sebe všechny strany opisují.

Na první pohled osvědčené recepty levice (bohatým vezmeme, chudým dáme) a pravice (chudé i bohaté necháme na pokoji) zdánlivě zůstávají, bližší pohled na programy ale ukazuje, že všichni nabízejí všechno všem.

Například všechny strany bez rozdílu chtějí zrušit superhrubou mzdu, a to včetně ODS, která tento nesmyslný konstrukt s obhajobou "aspoň si zaměstnanci budou vážit toho, co všechno za ně zaměstnavatel platí", zavedla. Pravda, zrušení superhrubé mzdy měl v programu stále ještě vládnoucí koaliční kabinet Bohuslava Sobotky, ale nějak se k němu za ty čtyři roky nestihl dostat. Nevadí, šanci dostane příští vláda − bez ohledu na složení.

V článku se dále dozvíte

  • V rámci předvolebního boje nabízejí všechny strany vyšší příjmy a nižší zdanění.
  • Vydělat by měli všichni, peníze přinese růst ekonomiky. Když to nevyjde, nevadí.
  • Od programů stejně nikdo nečeká, že by je někdo doopravdy plnil.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru