Prázdná, volná, svobodná je činnost bez užitku. Třeba prázdniny. To se nic "důležitého" neděje − a proto máme "volno". Je-li pokoj bez užitku, je-li neobsazený, je "zimmer frei", je svobodným (frei), (s)volným pokojem. Celý život děláme cosi k nějakému (většinou cizímu) užitku. Dělání na cizím užitku se nazývá práce, zaměstnání − neb nás někdo zaměstnává, říká nám, co dělat a čím se trápit. Člověk je svobodný v momentě, kdy mu nikdo neříká, co má dělat a jaký má být. A právě v těchto momentech často nevíme, co dělat.

V debatách o digitalizaci a nových technologiích se mezi ekonomy často vynořuje myšlenka, že technologie brzy buď částečně, nebo zcela vytlačí lidskou práci, přinejmenším tu úmornou část.

Lidská práce (pro ekonomy strana nabídky "homo economicus") se časem stane buď zcela redundantní (jako koňská práce, koně jsou dnes pohříchu chováni jen pro hry a zábavu), nebo projde tak dramatickou proměnou, že bude k nerozeznání od zábavy.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru