Psal se červenec 1995, když bosenskosrbské milice pod vedením generála Ratka Mladiče spáchaly největší masakr v Evropě od dob druhé světové války.

Převálcovaly enklávu ve Srebrenici, kde tamní bosenští Muslimové navzdory své žalostně chabé výzbroji už po tři roky vzdorovali přesile Mladičových tanků a dělostřelectva.

Na osm až devět tisíc muslimských mužů a chlapců bylo postříleno a naházeno do masových hrobů poté, co byli jako v nějakém koncentračním táboře selekcí odděleni od dětí a žen − ty byly v mnoha případech znásilněny, než mohly nastoupit na náklaďáky, které je odvezly pryč, tedy směrem ke zbývajícím částem země pod kontrolou bosenskomuslimské vlády.

Jakkoliv nebyl tehdy snad žádný kout Bosny uchráněn před hrůzami a děsivými zločiny, vyčnívá srebrenická genocida nejen svou monumentálností, ale i tím, že celá enkláva byla předtím označena ze strany OSN za "bezpečnou zónu". Dohlížel na ni nizozemský kontingent modrých přileb světové organizace.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru