Většina bank v Česku už nabízí takzvané bezpoplatkové účty, přesto téměř dvě třetiny Čechů stále platí bankám pravidelně poplatky za vedení účtu. Ukazuje to průzkum agentury Ipsos mezi více jak pěti sty uživateli internetu, který si nechala zpracovat UniCredit Bank.

Většina lidí v Česku bankám každý měsíc posílá desítky až nižší stovky korun. Za svůj účet pravidelně platí poplatky 69 procent lidí.

"Necelá třetina má sice bezplatný účet, ale stále převažují ti, kteří za vedení účtu platí. Necelá polovina Čechů (46 %) bance posílá do sta korun, každý pátý klient dokonce až pět set korun," říká Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

Mnoho Čechů ani nekontroluje, kolik za svůj účet ve skutečnosti platí. Konkrétně podle průzkumu tři z deseti lidí se o poplatky, které bankám platí, zajímají jen občas. Šest procent Čechů se pak o poplatky na účtu nezajímají vůbec (6 %).

"Je zarážející, že každý třetí bankovní klient má jen sporadický nebo žádný přehled o tom, kolik za svůj účet platí. Ideální je mít účet zdarma, neplatit nic a jednou provždy se podobných starostí zbavit," dodává Petr Plocek.

UniCredit patří k bankám, které nabízejí účet bez poplatků při splnění určitých podmínek. U Konto je zdarma v měsíci, kdy na něj přijde alespoň 12 tisíc korun. Pokud ne, účet se prodraží. Kromě základního měsíčního poplatku ve výši 199 korun zaplatíte i běžné poplatky a všechny transakce, které jsou při splnění zmíněné podmínky také zdarma.

Většina bank v Česku postupuje u takzvaných bezpoplatkových účtů podobně, tedy že bez poplatků jsou účty jen při splnění určitých podmínek. Bez podmínek je účet zdarma v Air Bank, Equa bank, Fio bance a nově také v Bance Creditas.

Banky spoléhají na to, že když dají lidem účet zdarma, získají věrné klienty, kteří si pak od nich "vezmou" další produkty, ať už to jsou investice, pojištění nebo úvěry.