Donald Trump se dočkal. Nejvyšší soud USA pozastavil předběžné opatření nižších amerických justičních instancí, které zablokovalo známý prezidentův dekret zakazující muslimům, tedy konkrétně řečeno občanům šesti muslimských zemí, vstup na území Spojených států. "Jasné vítězství," označil to triumfálně šéf Bílého domu ve svém prohlášení.

Dobrá zpráva to pro něj je, leč asi by mu člověk doporučil trochu nadšení zatím brzdit. Nejvyšší soud se chce věcí zabývat na podzim − teď jen zhodnotil, že nelze šéfovi exekutivy něco hodit na hlavu, když říká, že to potřebuje kvůli národní bezpečnosti. Jinými slovy, soud uznal, že nižší soudy nejsou vládou. Jenže je tedy dekret − po jehož napodobení volají populisté i v různých koutech Evropy − v souladu s americkou ústavou? Bouchat šampaňské bude namístě až poté, co to tento soud, nad nímž už není v americkém systému nic vyššího, na podzim opravdu potvrdí.

V článku se dále dozvíte

  • Trump jásá, jeho dekret zakazující vstup do USA občanům šesti muslimských zemí odblokoval Nejvyšší soud.
  • Teprve na podzim ale tato nejvyšší soudní instance rozhodne, zda není v rozporu s americkou ústavou.
  • Úspěšný je tedy Trump zatím jen v rušení toho, co zavedl jeho předchůdce Obama.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.