Donald Trump se dočkal. Nejvyšší soud USA pozastavil předběžné opatření nižších amerických justičních instancí, které zablokovalo známý prezidentův dekret zakazující muslimům, tedy konkrétně řečeno občanům šesti muslimských zemí, vstup na území Spojených států. "Jasné vítězství," označil to triumfálně šéf Bílého domu ve svém prohlášení.

Dobrá zpráva to pro něj je, leč asi by mu člověk doporučil trochu nadšení zatím brzdit. Nejvyšší soud se chce věcí zabývat na podzim − teď jen zhodnotil, že nelze šéfovi exekutivy něco hodit na hlavu, když říká, že to potřebuje kvůli národní bezpečnosti. Jinými slovy, soud uznal, že nižší soudy nejsou vládou. Jenže je tedy dekret − po jehož napodobení volají populisté i v různých koutech Evropy − v souladu s americkou ústavou? Bouchat šampaňské bude namístě až poté, co to tento soud, nad nímž už není v americkém systému nic vyššího, na podzim opravdu potvrdí.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?