Z mediální diskuse vzniká dojem, že budoucnost učitelské profese, celého školství a pravděpodobně celého vesmíru závisí na (ne)schválení kariérního řádu. Ministerstvo školství tvrdí, že profesní růst i odměňování učitelů je závislé na nové legislativě, proti čemuž stojí zatvrzelý odpor části učitelské veřejnosti, artikulovaný v petici kolující po internetu.

Schválení či neschválení kariérního řádu, který senátoři vrátili do sněmovny, je vpravdě podružná věc. Ano, abychom byli vůbec schopni hovořit o profesním rozvoji učitelů, je nutné pro to uzpůsobit prostředí a podmínky. Kariérní řád je jednou z těch , která by mohla být za jistých okolností prospěšná. Stejně jako v případě jakékoliv systémové změny ale nelze tvrdit, že pouze jeho samotná existence něco změní, natož k lepšímu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Navrhovaný kariérní řád kritický nedostatek učitelů nezmění.
  • Ty, kteří dosud neodešli, může o kariéru zcela připravit. Nové pedagogy nepřiláká.
  • Učitelská profese potřebuje kompletní redesign, ne špatně navržený kariérní řád.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru