Do zablokování populárního messengeru Telegram v Rusku zbývají pouhé dny. Tedy alespoň pokud budeme věřit tvrzení Alexandra Žarova, šéfa státní organizace Roskomnadzor, která v Rusku odpovídá za bezpečnost na internetu. Tvůrce Telegramu Pavel Durov Žarova obvinil z počítačové negramotnosti a ohlásil v aplikaci nové funkce, které umožní obejít pokusy ruských úřadů jeho messenger zablokovat.

Podstatou sporu je nový ruský zákon, který majitele "komunikačních nástrojů pomocí sítě internet" nutí se v Rusku zaregistrovat a především poskytnout tamním tajným službám šifrovací klíč, aby mohly číst komunikaci jeho uživatelů. Durov argumentuje, že jeho společnost žádné klíče nemá, protože komunikace se šifruje v telefonech uživatelů. Prohlásil také, že stejný model používají i jiné, světově populární služby jako například WhatsApp nebo Viber. Napsal rovněž, že žádný stát nedostane ani jeden bit informací, které si uživatelé Telegramu vyměňují. A vzhledem k tomu, co víme o dnes 32letém Pavlovi Durovovi, rozhodně nelze očekávat, že by se požadavkům ruského státu dobrovolně podřídil.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.