Na oslavu muslimského svátku Íd al-fitr (přerušení půstu po ramadánu) se vydal syrský prezident Bašár Asad (na snímku druhý zleva) z hlavního města Damašku až do 185 kilometrů vzdáleného Hamá. Tak dlouhou cestu nepodnikl již dva roky a v Hamá nebyl od začátku šest let trvající války v Sýrii. Návštěvou tohoto někdejšího centra protiasadovské opozice dává podle pozorovatelů prezident najevo, že má situaci v zemi čím dál víc pod kontrolou. A symbolika je to výmluvná. Před šestatřiceti lety nechal město rozbombardovat Bašárův otec Háfiz, aby zničil sunnitské povstání Muslimského bratrstva. V roce 2011 tanky vyslané jeho synem rozstřílely protesty protivládních demonstrantů a od té doby se Sýrie zmítá ve válce, při níž přišly statisíce lidí o život a miliony dalších o střechu nad hlavou.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru