Registrační poplatky jsou nezákonné, lékařům však nic jiného nezbývá, protože jsou v mizerné finanční situaci, tvrdili při vyjednávání nového sazebníku úhrad jejich zástupci v srpnu roku 1998. Lékařů je nedostatek a zdravotní pojišťovny platí neadekvátně, obhajovali zástupci lékařů tyto poplatky (stále nezákonné) v roce 2010, tedy dva roky po zavedení 30korunového regulačního poplatku, který měl finanční situaci ambulancí vylepšit. Situace se nezměnila ani v roce 2017, po dvou letech, kdy další reforma zdravotnictví státní regulační poplatek zrušila. Registrační poplatky lékaři vyžadují, pacienti je platí, a zákon je nezná.

Po celou dobu existence těchto nezákonných poplatků politici tvrdili, že nejde o masový jev a že jej vymýtí. Jediné, co se skutečně v průběhu let změnilo, je přejmenování nelegálních registračních poplatků na legální sponzorský dar. Jinak vše zůstalo při starém, včetně slibů, že dojde k nápravě.

V článku se dále dozvíte

  • Nedělejme si iluze, že současná bezbřehá lékařská péče je pro všechny stejná.
  • Jediné, co se v průběhu let změnilo, je přejmenování nelegálních registračních poplatků na legální sponzorský dar.
  • Jinak vše zůstalo při starém, včetně slibů politiků, že dojde k nápravě.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru