Je překvapující, kdo a jakými argumenty kritizuje Českou národní banku (ČNB) za snahu získat účinné nástroje k udržení finanční stability v zemi. Jak to, že někdy i politici, kteří se označují za konzervativní a opakovaně mluví o potřebě uměřeného hospodaření a o rizicích neobezřetného zadlužování, jako by v případě novelizace zákona o ČNB začali tvrdit opak? Zhruba tedy to, že ceny nemovitostí půjdou jen nahoru, že každý má mít téměř "právo na svůj dluh" na pořízení nemovitosti a že žádná rozumná kritéria neudržitelného zadlužení nemají být vymáhána. Jeden kolega si dokonce všiml paradoxu, že to občas tvrdí titíž lidé, kteří v případě zákona o spotřebitelském úvěru regulaci zesilovali, aby chránili tytéž voliče − dlužníky − před riziky předlužení.

Ono to ale nakonec zase tak překvapivé není. Vždyť je to vlastně učebnicová situace: blíží se volby a politická elita přirozeně "dýchá s lidmi". Ti jsou ohledně příjmů, zaměstnanosti a ekonomických vyhlídek v dobré, možná až euforické náladě. Proč jim tuto euforii narušovat nepříjemným přemýšlením o horších časech (které přitom jednou zákonitě nastanou), o budoucích splátkách dnešních závazků za tvrdších podmínek nebo o tom, že ceny nemovitostí nemíří nikdy bez přerušení jen jedním směrem?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru