Je překvapující, kdo a jakými argumenty kritizuje Českou národní banku (ČNB) za snahu získat účinné nástroje k udržení finanční stability v zemi. Jak to, že někdy i politici, kteří se označují za konzervativní a opakovaně mluví o potřebě uměřeného hospodaření a o rizicích neobezřetného zadlužování, jako by v případě novelizace zákona o ČNB začali tvrdit opak? Zhruba tedy to, že ceny nemovitostí půjdou jen nahoru, že každý má mít téměř "právo na svůj dluh" na pořízení nemovitosti a že žádná rozumná kritéria neudržitelného zadlužení nemají být vymáhána. Jeden kolega si dokonce všiml paradoxu, že to občas tvrdí titíž lidé, kteří v případě zákona o spotřebitelském úvěru regulaci zesilovali, aby chránili tytéž voliče − dlužníky − před riziky předlužení.
Ono to ale nakonec zase tak překvapivé není. Vždyť je to vlastně učebnicová situace: blíží se volby a politická elita přirozeně "dýchá s lidmi". Ti jsou ohledně příjmů, zaměstnanosti a ekonomických vyhlídek v dobré, možná až euforické náladě. Proč jim tuto euforii narušovat nepříjemným přemýšlením o horších časech (které přitom jednou zákonitě nastanou), o budoucích splátkách dnešních závazků za tvrdších podmínek nebo o tom, že ceny nemovitostí nemíří nikdy bez přerušení jen jedním směrem?
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru