1903: Odměna za první místo v etapě byla vyšší než roční příjem dělníka

První ročník Tour de France odstartoval 1. července 1903. Na start v Paříži nastoupilo šedesát cyklistů − profesionálů, amatérů, ale i dobrodruhů, kteří si chtěli vydělat. Za vítězství v každé z etap totiž byla odměna 3000 franků − asi dvacetkrát více než průměrný měsíční plat tehdejšího dělníka. Celkový vítěz Maurice Garin dostal 12 tisíc franků. Závod měřil 2428 kilometrů a měl šest etap. Jelo se od 1. do 19. července. Nejdelší etapa z Nantes do Paříže měla úctyhodných 471 km.

1905: Vítěz používal fintu jako od Járy Cimrmana

Celkovým vítězem třetího ročníku se stal Louis Trousselier, známý šprýmař pelotonu. Jeho nejlepším kouskem bylo představení v restauracích, které připomínalo cimrmanovský "Vichr z hor". Trousselier po večeři sehrál s týmovými kolegy hlasitou hádku. Když je přišel restauratér uklidnit, řekli mu, že se hádají o to, kdo z nich je nejlepší cyklista, a ať jim to pomůže rozsoudit. Donutili ho vytyčit trať závodu se startem a cílem před restaurací. Kdo vyhraje, nemusí platit útratu, poslední bude platit nejvíc. Ovšem po odstartování už závodníky v restauraci nikdy neviděli.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.