Když čínská firma Midea loni oznámila, že kupuje německý průmyslový koncern Kuka, vyvolalo to v Berlíně málem poplach. Nejen tam. Politici v řadě států se vylekali, že by strategicky významné firmy mohly převzít konkurenti ze zemí, jež jsou v některých ohledech problematické. Příkladem je právě Čína.

Francouzi, Němci nebo Italové teď chtějí, aby měla Evropská unie do budoucna možnost podobná převzetí firem stopnout. "Vyzýváme Evropskou komisi, aby přišla s návrhem, jak přezkoumat investice ze třetích zemí do strategických sektorů," uvádí návrh závěrů bruselského summitu lídrů zemí EU, který mají HN k dispozici.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • EU by mohla dostat pravomoc stopnout investice firem ze třetích zemí do evropských strategicky významných společností.
  • Česko to odmítá, rozhodne se v pátek na summitu v Bruselu.
  • Přísnější postup vůči třetím zemím prosazuje hlavně nový francouzský prezident Emmanuel Macron.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.