Stárnoucí saúdskoarabský král Salmán během postního měsíce ramadánu své poddané zaskočil nečekanou zprávou. Novým korunním princem jmenoval svého teprve jednatřicetiletého syna Muhammada bin Salmána. Tím mu král, jehož zdravotní stav se prý zhoršuje, připravil cestu na trůn. Muhammad bin Salmán v roli korunního prince vystřídá svého bratrance a ministra vnitra Muhammada bin Najífa.

komentář: MBS - nový vítr v saúdské monarchii

Již delší dobu se očekávalo, že by mohlo k podobnému jmenování dojít. Experty ale překvapilo načasování − saúdskoarabský král se k němu odhodlal v době, kdy se jeho země potýká s propadem ceny ropy, brutální válkou v Jemenu a vyhrocením vztahů s Katarem.

Princův raketový nástup

Nový korunní princ se zviditelnil v roce 2015. Tehdy jeho otec nastoupil na trůn a stal se králem největší ekonomiky Blízkého východu. Od té doby Muhammad bin Salmán rychle postupuje na mocenském žebříčku. Oblíbenec krále aktuálně působí jako ministr obrany a sedí i v čele nejvyšší rady saúdské společnosti Saudi Aramco, což je největší vývozce ropy na světě. Jeho portréty visí na budovách, je populární hlavně u mladých lidí.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.