První zástupce ČSSD na postu ministra školství ve vládě Bohuslava Sobotky − ­Marcel Chládek − musel skončit po necelých dvou letech. Druhý představitel sociální demokracie − Kateřina Valachová − rovněž skončil po necelých dvou letech. Na řadu tak přichází třetí zástupce ČSSD Stanislav Štech, který by měl vydržet až do konce volebního období. A to proto, že po včerejším jmenování prezidentem Milošem Zemanem má před sebou jen několik měsíců do voleb, během nichž navíc budou prázdniny.

"Váš handicap spočívá v tom, že na všechno máte pět měsíců," připomněl Štechovi prezident, zároveň podotkl, že si u něj váží odborné kompetence i toho, že je zasvěcený do tajemství ministerstva.

komentář: úkoly pro štecha - peníze a noví učitelé

Školství tak bude přes léto a podzim vládnout třiašedesátiletý muž, který se takřka celý život pohyboval na akademické půdě. Vlastně už od dětství bylo patrné, že vzdělání je něco, co jej fascinuje a bude se kolem něj točit celý život.

V šestnácti letech odjel studovat do Francie, kde patřil k posledním československým studentům, kteří studovali v Dijonu na Carnotově lyceu do roku 1973. S počínající normalizací výjezdy studentů na tuto školu skončily.

Štech poté vystudoval pražskou Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde absolvoval psychologii a získal tituly PhDr. a CSc. Shodou náhod se tady v roce 1984 stal i kandidátem věd, což byl rok, kdy vstoupil do Komunistické strany Československa a byl v ní až do roku 1990.

Do politiky se ale nevrhl, ze všeho nejvíce se věnoval výuce pedagogické a školní psychologie a v letech 2003 až 2015 zastával post prorektora Univerzity Karlovy. Tedy až do chvíle, co začal pracovat jako politický náměstek pod Valachovou.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.