Nový ministr financí Ivan Pilný (ANO) překvapil krátce po svém jmenování slovy, že sedmdesátiletý člověk sice nemusí řídit autobus, ale trávu v parku by sekat mohl. Nyní už svou rétoriku mírní. Trvá ale na tom, že stát by měl lidi v důchodovém věku motivovat k tomu, aby pracovali. "Klíčová je osobní motivace každého jednotlivce − udržet si aktivní životní styl, neztratit sociální kontakt s okolím. Role státu spočívá v tom, vytvořit občanům podmínky, které jim jejich rozhodování usnadní," řekl Pilný a dodal, že přesvědčit by seniory mohla vhodně nastavená sleva na dani.

A výzkumníci z think-tanku IDEA při institutu CERGE-EI mu dávají za pravdu. Ve své studii, kterou mají HN exkluzivně k dispozici, upozorňují na to, že Česko je v podílu pracujících důchodců pod evropským průměrem. Zatímco v tuzemsku pracuje 13 procent obyvatel v důchodovém věku, ve Švédsku, Norsku či na Islandu je jich až 35 procent.

"Kdyby systém víc zvýhodňoval ty, kteří jsou schopni pracovat déle, tak nejenže by na tom byli lépe oni sami, měli by víc peněz, ale zbylo by víc i pro ty, kteří z nějakého důvodu potřebují do důchodu odejít dřív," popsal spoluautor studie Filip Pertold.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.