Saúdská Arábie je největším světovým producentem ropy. Nacházejí se v ní dvě nejsvatější místa islámské víry. Je regionální politickou velmocí − s Egyptem se dělí o postavení nejvýznamnějšího blízkovýchodního sunnitského státu. A je také tuze konzervativní zemí. Pokud je tedy správné používat slovo konzervativní na popis toho, že tam ženy nesmí řídit auta a že v právním systému mají zakódovaný princip msty, takže pokud by vám někdo vypíchl oko, můžete vysoudit, aby mu také bylo lékařským zákrokem oko odstraněno.

Nečekaná výměna stráží: Nástupcem saúdskoarabského krále bude jeho 31letý syn

Leč tohle se pomalu mění. Vládnoucímu rodu dochází, jak bláhové a možná i politicky sebevražedné by bylo žít v přesvědčení, že to takhle může trvat navěky. Ženy sice stále nesmí za volant, ale ve městech už málokdy spatříte příslušníky mravnostní policie, jejichž prací bylo dámy v hidžábech terorizovat, když si obličej zkrášlily make-upem. Včera se dostavila další vlna, která zacloumala tamními zvyklostmi. Jedenaosmdesátiletý král Salmán dekretem oznámil, že korunním princem už nebude dosavadní ministr vnitra. Místo něj se následníkem trůnu stává králův teprve jedenatřicetiletý syn Muhammad bin Salmán, tedy člověk, jenž má značné zásluhy třeba právě na marginalizaci mravnostní policie. Symbolicky výmluvné také je, že má jen jednu ženu − na rozdíl od mnohých ve své zemi, včetně členů rozvětvené královské rodiny.

Princ přezdívaný na Západě podle svých iniciál MBS stál v čele týmu, který sepsal dokument nazvaný Vize 2030. V něm je narýsován směr, jímž by se pouštní království mělo v příštích desetiletích ubírat. MBS chce zprivatizovat, alespoň zčásti, třeba státní těžařský koncern Aramco, majitele nejvýznamnějších ropných polí. V dokumentu se klade důraz na jiný než jen ropný průmysl, aby země nezkolabovala, pokud by jednoho krásného dne černé zlato přestalo vynášet jako dosud. Hemží se to tam slovy jako modernizace a trvale udržitelný rozvoj.

Změna v podobě jeho povýšení do role korunního prince ale s sebou nese jedno širší politické poselství. Nový korunní princ byl a zůstává ministrem obrany. Zapsal se nekompromisním postojem vůči íránským ambicím o ovládnutí regionu, například válkou proti šíitské rebelii v Jemenu, v jejímž důsledku zemi stále hrozí hladomor, jakož i nedávnou izolací sousedního Kataru, obviněného, že se příliš spojuje s Teheránem. Jinými slovy, stárnoucí král dal tímto jmenováním najevo, že chce, aby monarchii do budoucna vedl jestřáb, který bude ve vztahu k Íráncům vždy tasit meč jako první.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru