V klasickém ekonomickém pojetí bylo rolí pivovarů prodávat pivo. Nyní začínáme chápat, že rolí pivovarů je i starat se o pivní kulturu. Vždyť v zemi bez pivní kultury by neprodali ani žejdlík. A kdo chce pivní kulturu využívat (prodejem piva), musí se o ni také starat. Jenže zde narážíme na jednu z nejstarších ekonomických úvah, pocházející již z pera Aristotelova − prokletí obecných pastvin, tragedy of the commons. Když pastevci vyháněli dobytek na obecní pastviny, které nikomu nepatří, měli tendenci pastviny zneužívat, nechávali je spásat bezohledně, příliš je zatěžovali, nenechali trávu odpočinout ani pořádně dorůst, protože když nespasou oni, spase jiný.

Zároveň se o pole, které je v nekonkrétním erárním vlastnictví, nikdo z pastevců pořádně nestaral. Hlavní proud ekonomie z tohoto příkladu klasicky vyvozoval argument pro soukromé vlastnictví. Pole privatizovat jde, ale pivní kultura, ekonomické prostředí, důvěra, etika − ty zůstanou obecnými, erárními vždy. Co tedy dělat v situaci definičního eráru (věci, které musí být ze své podstaty erárními), o nějž se nechce nikdo starat, ale každý na něm vydělává, každý jej dojí?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru